Twardość psychiczna (hardiness)
Tegoroczne wakacyjne spotkanie Klubu Przedsiębiorcy z cyklu: Psychologia w biznesie było poświęcone twardości psychicznej (hardiness). Zajęcia poprowadziła Marzena Jankowska, psycholog, trener biznesu, nauczyciel akademicki i właścicielka firmy doradczo-szkoleniowej.  
Czym jest twardość psychiczna (hardiness)? To bardzo przydatne i skuteczne narzędzie radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych. Opiera się ono m.in. na założeniu, że nie da się uniknąć stresu. Warto, więc nauczyć się z nim radzić, by nie stał się siłą niszczącą. Szczególnie, że – jak podkreślała Marzena Jankowska – stres jest wpisany w naszą naturę. To on pozwalał reagować naszym przodkom na niebezpieczeństwa, zmuszając ich do ucieczki lub ataku. Wciąż bywa czynnikiem stymulującym nas do działania.
 
Ważne, by nauczyć się „stresować lepiej”. Pomaga w tym twardość psychiczna (hardiness). Co ją charakteryzuje? Osoby „twarde” psychicznie angażują się w to, co robią. Dzięki temu mają większe poczucie, że wpływają na własne życie. To nie ma jednak nic wspólnego z naiwnym przekonaniem, że można mieć wszystko pod kontrolą. Bliższe jest im przekonanie, że „sukces zależy nie od tego, jak zawieje wiatr, ale od tego, jak postawisz żagle”.
 
Niezwykle ważna jest także otwartość na wyzwania, na zmiany. Bardzo pomaga przyjęcie perspektywy, że każda trudna sytuacja to okazja do uczenia się i rozwoju, a także szansa polepszenia relacji z ludźmi. Tym bardziej, że osoby „twarde” nie boją się korzystać ze wsparcia innych. Wszystkie te elementy pozwalają lepiej radzić sobie ze stresem, czyli żyć mądrzej i zdrowiej. Na szczęście każdy może się nauczyć, jak być „twardym” psychicznie.
 
Opracowała: Beata Mońka, specjalistka ds. komunikacji Zamku Cieszyn