Karol Śliwka – legenda polskiego projektowania graficznego – będzie gościem spotkania, inspirowanego wystawą "Dizajn tuStela". Projektant jest jednym z bohaterów tej ekspozycji.
– Wszystko można pokonać, jeśli się chce – mówił Karol Śliwka podczas warsztatów dla młodych grafików, które poprowadził w trakcie 10. Urodzin Zamku Cieszyn. Mistrz opowiadał także o swojej miłości, którą wciąż jest grafika użytkowa oraz o czasach, w których tworzył, projektując wszystkie znaki ręcznie bez użycia komputera. Spotkanie było też okazją, by dowiedzieć się, co zainspirowało mistrza do stworzenia danego znaku graficznego. A ponieważ nie wszystkim chętnym udało się spotkać z Karolem Śliwką, zaparszamy do Zamku 26 kwietnia! A pretekstem do rozmowy będzie wystawa "Dizajn tuStela", opowiadająca o firmach i twórcach pochodzących ze Śląska Cieszyńskiego oraz tych, którzy wybrali to miejsce na mapie jako swoją artystyczną i życiową przystań (zobacz).
Karol Śliwka pochodzi z Harbutowic, mieszka w Skoczowie. Jest jednym z najsłynniejszych twórców grafiki użytkowej w Polsce. Jest autorem niemal pół tysiąca wdrożonych znaków graficznych. Prace Karola Śliwki były wielokrotnie nagradzane, zarówno w kraju, jak i za granicą. Został uhonorowany Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Najsłynniejszym logotypem grafika jest ten przygotowany dla PKO. Inne równie znane powstały m.in. dla Wydawnictwa Szkolnego i Pedagogicznego, Instytutu Matki i Dziecka, Fabryki Kosmetyków Uroda czy wydawnictwa płytowego Polton. Tworzył też projekty opakowań, okładki płyt, znaczki pocztowe, plakaty. Do dziś projektuje znaki, wykorzystując tradycyjne techniki, bez użycia komputera.
Dizajn tuStela. Spotkanie z projektantem
26.04.2015, godz. 16.00
sala wystawowa Zamku Cieszyn
Spotkanie z projektantem
26.04.2015, godz. 16.00
sala wystawowa Zamku Cieszyn