Organizowane przez Zamek Cieszyn spacery odbywają się w soboty, trwają około 3 godzin, rozpoczynają się o godz. 11.00 sprzed Punktu Informacji Turystycznej Zamku Cieszyn. Udział w spacerach jest bezpłatny, ale obowiązuje rezerwacja miejsc. Liczba uczestników ograniczona (max 30 osób).
Zgłoszenia: Punkt Informacji Turystycznej Zamku Cieszyn, ul. Zamkowa 3c, tel. 33 851 08 21 wew 14. (Wyjątek stanowi majowy spacer z Książnicą Cieszyńską).
Od czerwca rusza także cykl: Przewodnik czeka - Odkrywaj Cieszyn z przewodnikiem!
W każdą niedzielę (czerwiec-wrzesień) o godz. 13.30 sprzed Punkt Informacji Turystycznej Zamku Cieszyn startuje spacer z przewodnikiem (udział bezpłatny, czas: około 2,5 h).
Odkrywaj Cieszyn bez granic
29.05.2021, godz. 10.00
Miasto książek
prowadzący: Małgorzata Szelong
miejsce zbiórki: Książnica Cieszyńska
Zgłoszenia: Książnica Cieszyńska
Uczestnicy spaceru zwiedzą kilkanaście miejsc związanych z dziejami Cieszyna jako znaczącego niegdyś ośrodka kultury piśmienniczej, zapoznając się z lokalizacjami i dziejami dawnych bibliotek, księgarń i drukarń.
12.06.2021
Był sobie zamek... Machina śmierci
prowadzący: Władysław M. Żagan
Zastanawialiście się kiedyś jak można było bronić cieszyńskiego zamku? Jeżeli tak to w trakcie tego spaceru uczestnicy dowiedzą się na czym polegał jego potencjał obronny, jak wyglądała obrona w razie zagrożenia oraz jakie rody rycerskie skupiały się wokół księcia.
19.06.2021
Spacer szlakiem cieszyńskiego rzemiosła
prowadzący: Jerzy Wałga
Cieszyn jest miastem o bogatych tradycjach rzemieślniczych. Podczas tego spaceru uczestnicy usłyszą ciekawe historie o cieszyńskich rzemieślnikach i wytwórcach przeróżnych przedmiotów użytkowych, ale nie tylko.
26.06.2021
Zioła Wzgórza Zamkowego
prowadzący: Magdalena Mildner
Ze Wzgórzem Zamkowym kojarzą się przede wszystkim najstarsze zabytki Cieszyna. Podczas tego spaceru uczestnicy przekonają się, że wzgórze porastają też liczne gatunki ziół i roślin leczniczych, które warto wykorzystać w codziennej diecie.
3.07.2021
Design na Wzgórzu Zamkowym
prowadzący: Ewa Gołębiowska
Spacerując po Wzgórzu Zamkowym można natrafić na różne nowoczesne elementy. Uczestnicy spaceru dowiedzą się o tym jak znalazły się w Cieszynie i dlaczego zaprojektowano je tak, a nie inaczej.
10.07.2021
Był sobie zamek... Dom rodzinny
prowadzący: Władysław M. Żagan
Zamek był nie tylko budynkiem pełnym tajemniczych zakamarków, do których dostępu broniły mury i wieże obronne. Uczestnicy spaceru będą mieli okazję poznać tutejszych mieszkańców i ich osobiste historie.
17.07.2021
Tajemnice cieszyńskich świątyń cz. 1
prowadzący: przewodnicy Cieszyńskiego Koła PTTK
24.07.2021
Tajemnice cieszyńskich świątyń cz. 2
prowadzący: przewodnicy Cieszyńskiego Koła PTTK
Cieszyn był dawniej miastem zróżnicowanym pod względem wyznaniowym. Do naszych czasów przetrwało kilka świątyń skrywających swoje tajemice, które zostaną odkryte przed uczestnikami obu spacerów.
31.07.2021
Cieszyńskie pomniki przyrody
prowadzący: Stanisław Kawecki
Drzewa są współcześnie intergralną częścią tkanki miejskiej. W cieniu wielu z nich przysiadało kilka pokoleń mieszkańców Cieszynie. Stały się one pomnikami przyrody i to o nich będą mogli posłuchać uczestnicy spaceru.
7.08.2021
Był sobie Cieszyn... czas Piastów
prowadzący: Władysław M. Żagan
Mury miejskie, bramy, karczmy, place targowe, warsztaty i domy mieszczan. O tym wszyskim będą mieli okazję usłyszeć uczestnicy spaceru, który poprowadzi ich przez dzieje Cieszyna od drewnianego grodziska, aż do schyłku epoki Piastów.
14.08.2021
Był sobie Cieszyn... czas Habsburgów (trasa transgraniczna)
prowadzący: Władysław M. Żagan
Uczestnicy spaceru będą mieli okazję posłuchać o czasach, które wywarły największy wpływ na strukturę oraz kulturę współczesnego Cieszyna. Czasach, których definitywny kres nastąpił wraz z końcem I wojny światowej, a mimo to nadal odbijają się szerokim echem pomiędzy cieszyńskimi kamienicami.
21.08.2021
Secesyjny Cieszyn
prowadzący: przewodnicy Cieszyńskiego Koła PTTK
Na przełomie XIX i XX wieku Cieszyn przeszedł radykalną przebudowę. Stare domy mieszczańskie zostały dostosowane do obowiązującej wówczas na terenie Europy mody i stylu architektonicznego. Podczas spaceru będzie się można dowiedzieć, czym wyróżniała się cieszyńska secesja.
28.08.2021
Modernistyczny Cieszyn (trasa transgraniczna)
prowadzący: Przemysław Czernek
Po I wojnie światowej nastał w Cieszynie nowy ład, który przyniósł też nowe style w architekturze miasta. O nich będzie można posłuchać w trakcie spaceru wśród międzywojennych willi cieszyńskich fabrykantów.
4.09.2021
Cieszyński Danse Macabre
prowadzący: Władysław M. Żagan
Uczestnicy spaceru będą mieli okazję poznać historię najstarszych w Cieszynie cmentarzy; zwyczaje związane z dawnymi pochówkami oraz dowiedzą się jak nasi przodkowie oswajali się z tym co ostateczne.
11.09.2021
Cieszyńscy ewangelicy
prowadzący: Marcin Gabryś
W Cieszynie znajduję się największy w Polsce kościół ewangelicki. W trakcie spaceru będzie można posłuchać skąd wzięli się ewangelicy na Śląsku Cieszyńskim i jakie historie się z nimi wiążą.
Organizatorzy zastzregają możliwość zmian w programie spacerów.
cykl spacerów
29.05-11.09.2021