Książka z bajki / bajka z książki
To wystawa książek Roberta Sabudy amerykańskiego autora i ilustratora, jednego z najlepszych na świecie twórców pop-upów.

Czym są pop-upy? To książki "z ruchomymi elementami", nazwane też przestrzennymi albo "rozkładankami". To trójwymiarowe przestrzenne konstrukcje, wykorzystujące mechanizm otwierania zgiętej kartki papieru.

Ich twórca, Robert Sabuda, bywa porównywany do iluzjonisty, bo to co robi to niemal magiczne sztuczki, a zarazem bliska jest mu "inżynieria papieru". Papierowe elementy w jego książkach wirują, unoszą się, obracają. Początkowo pracował jako projektant opakowań. Pod wpływem prac m.in. Vojtěcha Kubašty, czeskiego architekta i artysty, zaczął tworzyć "rozkładanki". W ciągu 15 lat powstało ich ponad 30. Na wystawie w Zamku będzie można zobaczyć m.in. "Alicję w Krainie Czarów", "Czarnoksiężnika z Krainy Oz" i "Piękną i Bestię".

Wystawie towarzyszą warsztaty. 1 czerwca (godz. 10.00 do 13.00) zapraszamy klasy szkolne, 3 czerwca (godz. 14.00 – 16.00) całe rodziny do wspólnej zabawy papierem, inspirowanej pop-upami. Uczestnicy stworzą małą formę "rozkładanki" – trójwymiarową kartkę lub niewielką książeczkę. Warsztaty poprowadzą projektantki: Marta Noszka-Bubak i Alicja Woźnikowska-Woźniak

Zgłoszenia przyjmuje: Tomasz Majorek, tel: 338510821 w. 24, mail: tmajorek@zamekcieszyn.pl


Wystawa Książka z bajki / bajka z książki
Kurator: Sebastian Woźniak
1 czerwca – 31 lipca, Basteja Zamku
czynna codziennie godz. 10.00 – 17.00
Robert Sabuda, autor, ilustrator książek, inżynier papieru. Urodzony 8 marca 1965 roku w Pinckney, stan Michigan. Zaczynał jako konstruktor pudełek, od kilkunastu lat prowadzi  studio ilustracji książek w Nowym Jorku. Zainteresował się pop-upami pod wpływem prac Vojtěcha Kubašty, czeskiego architekta i artysty. Swoją pierwszą "rozkładankę" zrobił w 1994 roku. Była to: The Mummy's Tomb: A Pop-Up Book. Od tego czasu  zilustrował 19 książek i tyle samo "wyciął" pop-upów. Jego ostatnie wydawnictwo "Chanukah Lights"   jest poświęcone żydowskiemu Świętu Świateł. Ilustrując książki na ogół zaczyna od linorytu, potem digitalizuje wzory, a następnie je koloruje. Zajmuje się także projektowaniem witraży i murali.