Gramy w zielone. Odpowiedzialne projektowanie
– Nie chodzi o to, żeby wydać na raz dużo pieniędzy na gotowe zestawy. Można to robić etapami, włączając w urządzanie parku stowarzyszenia i mieszkańców. Dobrym pomysłem jest także organizowanie czasowych akcji – przekonywali Anna Komorowska i Michał Rokita, projektanci z pracownii k.

Podczas wernisażu "Gramy w zielone. Odpowiedzialne projektowanie" można było zobaczyć ich koncepcję zagospodarowania terenu Parku Kasztanowego. Projektanci zebrali i opracowali pomysły mieszkańców, którymi ci podzielili się podczas warsztatów. – Tak,  dokładnie o tym rozmawialiśmy –  komentowali Cieszyniacy, oglądając rysunki. Inspiracją był  szkic kilkuletniej Nadii, która chciała, żeby Park Kasztanowy przypominał dom z różnymi pokojami i wspólną przestrzenią. Dlatego też park został podzielony na kilka stref, m.in. sportu, rekreacji, zabaw dla małych dzieci. Nie zabrakło też miejsca dla starszych mieszkańców.  – Cieszę się, że powstała wspólna koncepcja, którą współtworzyli mieszkańcy. Wierzę, że krok po kroku uda nam się zrealizować te pomysły, a projekt będzie się rozwijał – mówił Adam Swakoń, zastępca burmistrza Cieszyna.

Koncepcję rewitalizacji Parku Kasztanowego można zobaczyć na wystawie w Zamku Cieszyn. Towarzyszy jej kilkanaście innych projektów, pokazujących co to znaczy odpowiedzialne  projektowanie i udowadniających, że nie trzeba być ekologiem, żeby zrobić cos dobrego dla środowiska. Gościem wernisażu była także Maria Paszkowska, która uczestniczyła w projekcie, dającym "drugie życie" plastikowym zakrętkom. Z tego właśnie materiału powstała kolekcja autorskich mebli. – Kluczem do sukcesu było wymyślenie kilku sposobów łączenia zakrętek. Na tej bazie można tworzyć różne konstrukcje. Tym bardziej, że to bardzo wytrzymały materiał – przekonywała Maria Paszkowska. Efekty doświadczeń studentów, którymi kieruje Tomasz Wójcik, projektant i wykładowca ASP Kraków, można zobaczyć na wystawie. Trafił na nią także niedawny zdobywca "projektowego Oscara" czyli Red Dot Award 2012  w kategorii Communication Design. Mowa o systemie identyfikacji wizualnej Gospodarstwa Ogrodniczego Łęgajny. – Nasz projekt dojrzewał razem z pomidorami – żartowały jego autorki Monika Ostaszewska-Olszewska i Zofia Konarska, opowiadając o pracy nad kompleksowym systemem.  
 


Gramy w zielone. Odpowiedzialne projektowanie
10 sierpnia - 23 września
wystawa czynna codziennie
godz. 10.00 - 17.00
Oranżeria Zamku Cieszyn