gośćINNOŚĆ

Wystawa inspirowana tradycją zostawania na wigilijnym stole pustego talerza. Jest pretekstem, by zapytać, na ile dzisiaj  jesteśmy gościnni i gotowi do spotkania z Innym.  


W większości polskich domów żywy jest obyczaj przygotowywania na stole wigilijnym pustego nakrycia. Pierwotnie dodatkowy talerz przeznaczony był dla przodków, dla błąkającej się duszy, dla bliskich zmarłych. Współcześnie mówi się, że to talerz dla niespodziewanego gościa, dla zgłodniałego wędrowca. Jakiś czas temu grupa dziennikarzy przeprowadziła eksperyment, który udowodnił, że za obyczajem nie stoi nasza postawa – żadna z polskich rodzin nie wpuściła zbłąkanego obcego na  wigilijną kolację. To skłania do refleksji – na ile my Polacy, ale też my Cieszyniacy  jesteśmy obecnie otwarci na innych, na osoby z innych kręgów kulturowych, innych religii, zwyczajów?

Jak wykazują antropologowie, opozycja swój-obcy była od zawsze jedną z podstawowych kategorii porządkujących życie społeczności. Jest bardzo naturalna i ma sens psychologiczny. Swój jest bezpieczny, obcy to potencjalne zagrożenie. Jednak obcy to jednocześnie lustro, zwierciadło, w którym odbijają się nasze - swojskie cechy. Spotkanie z obcym umożliwia nie tylko rozszerzenie naszego świata doznań i wiedzy, ale także poznanie i zrozumienie samych siebie.

Na prezentowaną w Zamku wystawę o naszej gościnności składają się m.in. kolorowe talerze, zdobione podczas wspólnych warsztatów przez mieszkańców Cieszyna. Towarzyszące im puste, białe naczynia zostały symbolicznie przeznaczone dla gości – tych, którzy mimo, że obcy nam kulturowo, religijnie, czy pod względem statusu materialnego, są naszymi sąsiadami i mogą zapukać w wigilijny wieczór do naszych domów. Na wystawie można też przeczytać wywiady z mieszkańcami Cieszyna, którzy przyjechali z bardzo różnych, nierzadko odległych miejsc świata. Przyjechali do Cieszyna i na Śląsk Cieszyński do pracy, na studia, za głosem serca albo postanowili zostać na dłużej zauroczeni samym miejscem. Każda historia jest inna. Zgodzili się opowiedzieć je studentom Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego, pracownikom Zamku lub zaprzyjaźnionym z tym miejscem osobom.

goścINNOŚĆ
18.12.2016-19.02.2017
Oranżeria Zamku Cieszyn 

8.02.2017
, godz. 17.00, wstęp wolny
Spotkanie z bohaterami wystawy gośćINNOŚĆ – mieszkańcami Cieszyna, którzy przybyli do nas m.in. z Wielkiej Brytanii, Kazachstanu, Ghany czy Ukrainy. Porozmawiamy o ich doświadczeniach związanych z odkrywaniem miasta i poznawaniem Cieszyniaków, spytamy o ulubione miejsca i obyczaje, sprawdzimy co nas łączy a co dzieli.

Zapraszamy szkoły do udziału w warsztatach na temat różnorodności kulturowej połączonych z tworzeniem krótkich animacji. Prowadzenie: Ilona Majewska. Informacje i zgłoszenia: tel. 33 853 08 21 w.30.

 

 


goścINNOŚĆ
18.12.2016-19.02.2017
Oranżeria Zamku Cieszyn  

Spotkanie z bohaterami wystawy goścINNOŚĆ 
8.02.2017, godz. 17.00
Spotkanie z mieszkańcami Cieszyna, którzy przybyli do nas m.in. z Wielkiej Brytanii, Kazachstanu, Ghany czy Ukrainy.   

Zapraszamy szkoły do udziału w warsztatach na temat różnorodności kulturowej połączonych z tworzeniem krótkich animacji.
Prowadzenie: Ilona Majewska
Informacje i zgłoszenia:
tel. 33 853 08 21 wew. 30