Babski dizajn. C'est la vie
To opowieść o życiu kobiet, w którym każda pełni wiele ról prywatnych i społecznych.
Dorastamy, pracujemy, starzejemy się, kochamy, chorujemy, bawimy się, cierpimy i umieramy.

Nasza wystawa pokazuje projekty poważne i niepoważne, dotyczące cielesności i metafizyki, ułatwiające codzienne życie, ale i mierzące się z wieloma trudnymi kwestiami. Prezentujemy projekty związane m.in. z domem, strefą pracy, macierzyństwem, starzeniem się, kobiecością oraz kampanie i akcje społeczne.

Wystawa Babski dizajn. C’est la vie /11 marca - 15 kwietnia/


Prezentowane projekty:

Biżuteria Plastic Gold; projekt: Florie Salnot
Uchodźcy Saharawi żyją w jednym z najbardziej nieprzyjaznych miejsc jakim jest Sahara, w odległym południowo-zachodnim krańcu Algierii. W ich obozach nie ma praktycznie żadnej pracy ani zasobów. Plastic Gold to projekt, który pozwolił opracować specjalną technikę i narzędzia umożliwiające uchodźcom produkowanie atrakcyjnej biżuterii z tego, co jest powszechnie dostępne, czyli plastikowych butelek i piasku. "Kobiety pustyni" łączą tradycyjne techniki wyplatania i niekonwencjonalne materiały. Projekt ma być dla nich źródłem generowania dochodów i zmniejszenia zależności od pomocy humanitarnej. To również oryginalny sposób na ożywienie lokalnych tradycji rzemieślniczych.
Florie Salnotstudiowała historię sztuki i antropologię na Sorbonie w Paryżu, a wiedzę poszerzała w Royal College of Arts. Pasjonatka projektowania społecznie.

Bransoletka żałobna; projekt: Brigitte Coremans
Trudno zdefiniować okres żałoby. Trudno po utracie kogoś bliskiego wrócić do codziennego życia. Pomóc mogą małe, osobiste rytuały.  Temu służy bransoletka żałobna. Przesuwając paciorki palcami, odkrywa się kolejne warstwy. Aż pozostaje bransoletka z perłowo białej fasoli, która symbolizuje nowe życie, ale i wspomnienia. One na zawsze pozostaną z nami, nawet kiedy minie żałoba.
Brigitte Coremans - absolwentka Design Academy Eindhoven dotykająca trudnych i intymnych aspektów życia kobiety. Doświadczenie zawodowe zdobywała się rodzinnej Holandii, Belgii oraz Wielkiej Brytanii.

Trumienki dla przedwcześnie urodzonych; projekt: Brigitte Coremans
Gdy po 24 tygodniu ciąży kobieta rodzi martwe dziecko, jest ono rejestrowane i ma oficjalny pochówek. Co z tymi, które urodziły się wcześniej? Po poronieniu wielu rodziców zostawia swoje dziecko w szpitalu. Nie wiedzą, że mają prawo zabrać je do domu, godnie pożegnać i przeżyć okres żałoby. Nawet jeżeli przepisy uznają, że życie ludzkie zaczyna się w określonym momencie, nasze odczucia nie są tak czarno-białe. Stąd projekt trumienek dla dzieci, które urodziły się zbyt wcześnie, by przeżyć. Trumienki mają sześć różnych rozmiarów, są wykonane z materiałów biodegradowalnych.
Brigitte Coremans - absolwentka Design Academy Eindhoven dotykająca trudnych i intymnych aspektów życia kobiety. Doświadczenie zawodowe zdobywała się rodzinnej Holandii, Belgii oraz Wielkiej Brytanii.

Gorsety ortopedyczne Lingerie i Tattoo z serii PROAESTHETICS SUPPORT; projekt: Francesca Lanzavecchia
Żyjemy w świecie, w którym mamy do wyboru tysiące jeansów, a zaledwie kilka modeli wózków inwalidzkich. Badania projektantki doprowadziły do stworzenia serii ortez i lasek, które zachowują swoje funkcje, ale podkreślają indywidualizm użytkownika. Dopasowywane niczym druga skóra, kolorowe, oryginalnie zdobione gorsety ortopedyczne stały się przedmiotem pożądania. A projekt być może przyczyni się do dyskusji, zrozumienia i radzenia sobie z niepełnosprawnością, chorobą i słabościami człowieka.
Francesca Lanzavecchia - absolwentka Design Academy Eindhoven. Interesują ją relacje przedmiotów z ludzkim ciałem i duszą, a także śledzenie trendów. Tworzy duet projektancki z Hunn Wai, dla którego projektowanie oznacza bycie zarazem badaczem, inżynierem, rzemieślnikiem i bajarzem w jednym czasie. 

Akcja społeczna - Tankujesz.przewijasz.
Akcja społeczna organizowana przez trzy mamy z Cieszyna: Magdalenę Mendrek, Annę Markiton i Natalię Riess. Podróżując po Polsce z dziećmi wielokrotnie napotykały na trudności, chcąc przewinąć pociechy. Na stacjach benzynowych, które odwiedziły nie było takiego miejsca.
Dlatego postanowiły to zmienić, a ich pomysł poparła Fundacja MaMa. Akcję wymyśliła Magda. Natalia, graficzka z zawodu, zaprojektowała logo akcji. Powstała też strona na facebooku, zrzeszająca osoby dostrzegające problem zbyt małej liczby przewijaków na stacjach benzynowych. Temat podchwyciły media, za pośrednictwem których mamy zachęcały koncerny paliwowe, aby wyposażyły swoje stacje w przewijaki. Wysłały także oficjalne petycje do prezesów największych koncernów paliwowych.
Oprócz Fundacji MaMa, swoim patronatem akcję objęły: sklep Pieluszkarnia (pieluchy wielorazowe) oraz portal www.stacjebenzynowe.pl – wprowadzona tam nowa usługa "Stacja przyjazna maluchom" ma ułatwić rodzicom wyszukiwanie stacji paliw, na których istnieje możliwość przewinięcia dziecka. Do mam z Cieszyna zgłaszają się także właściciele prywatnych stacji benzynowych, które już posiadają przewijak w swoim wyposażeniu, z prośbą o zgodę na umieszczenie loga akcji.
Stacje przyjazne dzieciom będą również oznaczane na specjalnej mapie, która powstaje na stronie internetowej www.gdzieprzewijac.pl. Jej uruchomienie to duży sukces akcji. Stronę oraz aplikacje GPS do telefonu z namiarami na stacje z przewijakami tworzy wraz z mamami z Cieszyna Piotr Świerczek. Młody informatyk spod Tarnowa przypadkowo dowiedział się o akcji i postanowił pomóc. Jeśli więc spotkaliście w podróży stację lub miejsce z przewijakiem, dajcie znać: info@gdzieprzewijac.pl

Lampa SKLENíK; projekt: Kristýna Pojerová
Chcesz mieć w swojej kuchni zawsze świeże zioła, nawet jeśli mieszkasz w wielkim mieście? Oto projekt, który umożliwia spełnienie tego pragnienia.  Zioła uprawia  się wewnątrz szklanej lampy, wzdłuż jej  ścianek, które tworzą rodzaj rynny wokół centralnego otworu. Ten ułatwia nie tylko dostęp do ziół, ale pozwala dotrzeć światłu z żarówki elektrycznej i zapewnia odpowiednią wentylację, poprawiając naturalny mikroklimat. To pomysł jak wykorzystać ciepło odpadowe z żarówki.
Kristýna Pojerová - pochodzi z Brna i jest studentką w studio szkła w Akademii Sztuki, Architektury i Designu w Pradze. Została nominowana do Czech Grand Design 2012, w kategorii: Debiut Roku.

Skarbonka MimiKrikri; projekt: Kristýna Pojerová
Coraz więcej kobiet coraz później decyduje się na urodzenie dziecka. Wiele par ze względów finansowych odsuwa w czasie decyzję o posiadaniu potomstwa. MimiKrikri pozwala oszczędzać pieniądze z myślą o dziecku. Wzory grzybków na skarbonce nawiązują do starego czeskiego przysłowia, mówiącego, że dziecko przed narodzeniem jest jeszcze na grzybach.
Kristýna Pojerová - pochodzi z Brna i jest studentką w studio szkła w Akademii Sztuki, Architektury i Designu w Pradze. Została nominowana do Czech Grand Design 2012, w kategorii: Debiut Roku.

Szklana kula na kable – CABO[B]; projekt: Katarzyna Okińczyc, Igor Peczkowski; producent: Dogenvol
Ci, co kpili z kryształu w serwantce u dziadków, teraz pomarzą o postawieniu kuli Cabo na kable elektryczne na biurku lub pod biurkiem. To idealne połączenie: użyteczności, bo ukrywa brzydką plątaninę kabli oraz piękna w stylu glamour.  
Katarzyna Okińczyc - absolwentka Wydziału Projektowania Form Przemysłowych University of Arts w Berlinie. Zdobyła doświadczenie, pracując w cenionych na całym świecie firmach projektanckich. Jej projekty łączą w sobie urodę i myślenie proekologiczne. Jest bohaterką książki "Discovering Women In Polish Design: Interviews and Conversations" oraz filmu "Dizajnerki" telewizji Domo.

Makatka IKEA PS GULLSPIRA; projekt: Hella Jongerius; producent: Ikea
Ręcznie pikowane makatki z maskami przedstawiającymi postacie z bajek skandynawskich. Wykonane przez przedsiębiorcze kobiety w indyjskich wioskach.  Każda makatka jest unikalna, na odwrocie wyhaftowane jest imię kobiety, która ją zrobiła. Projekt IKEA i UNICEF pomaga indyjskim kobietom poprawić ich sytuację społeczną i ekonomiczną, daje nie tylko szansę zarabiania na życie, ale i spotkania innych kobiet, podczas gdy ich dzieci są w szkole. Wszystkie programy wspierane przez IKEA Foundation skupiają się na działaniach w społecznościach lokalnych, których celem jest aktywizacja kobiet, by mogły zapewnić lepszą przyszłość dla siebie i swoich społeczności. Tym bardzie, że kobiety i matki są kluczem do poprawy sytuacji dzieci oraz wprowadzenia trwałych zmian w społeczeństwie.
Hella Jongerius - jej znakiem rozpoznawczym jest łączenie w szczególny sposób przemysłu i rzemiosła, zaawansowanej i prostej technologii, tradycji i współczesności. Po ukończeniu Eindhoven Design Academy założyła własna firmę Jongeriuslab, która realizuje projekty m.in. dla  Maharam, Vitra, IKEA.

Nagrobek betonowy SeeYou; projekt: Ákos Maurer Klimes, Péter Kucsera; producent: Ivanka Studio
Grób nie tylko łączy tych, którzy odeszli z tego świata z tymi, którzy na nim pozostali, ale także sprawia, że rodziny mają poczucie wspólnoty. Wygląd tego nagrobka zmienia się wraz z upływem czasu i jest uzależniony od pór roku. Można powiedzieć, że jest projektowany razem z naturą.
Ivanka Studio
– założyli go w Budapeszcie Katalin Ivanka i Andras Ivanka. Podstawowym materiałem z jakim pracują jest beton. Dzięki współpracy z wieloma artystami, projektantami, architektami i inżynierami ich projekty  są postrzegane przez odbiorców jako ekscytujące i niepowtarzalne.

Lampy Awateef; projekt: Knockoutdesign
Ratanowe obiekty, które powstały we współpracy z kobietami z Kfar Manda w Galilei. To spotkanie zaawansowanej technologii i piękna rękodzieła. Kfar Manda to wioska z jedną z najwyższych stóp bezrobocia w Izraelu, zwłaszcza wśród kobiet. Dlatego tamtejsza organizacja Sindyanna of Galilee otworzyła centrum tkactwa, by wskrzesić tradycyjne rzemiosło i dać pracę miejscowym kobietom. Lecz wytwarzane ręcznie kosze różnią się, ich elementy nie są idealnie dopasowane, a ich stworzenie zajmuje dużo czasu. Jak więc konkurować na międzynarodowym rynku? Projekt Knockoutdesign pozwolił usprawnić i ujednolicić proces wytwarzania nie tylko koszy, ale i ratanowych lamp oraz waz, które nie istniały w kulturze tradycyjnej.Powstały specjalnie zaprojektowane, laserowo wycinane elementy, które przyspieszyły i ułatwiły cały proces wyplatania. Pozwalają też wytwarzać serie podobnych produktów, których znakiem firmowych stało się precyzyjne wykończenie. Kolorowe, metalowe  elementy stały się także motywem zdobniczym, podkreślającym kontrast między nowym i starym, technologią a rękodziełem.
Knockoutdesign - tworzą go cztery projektantki: Marta Florkowska-Dwojak, Magda Juszczak, Maya Ober  i Dorota Kabala, które zajmują się projektowaniem m.in. produktów, mebli, grafiki. Pomagają przejść przez cały proces projektowy.

Beforme – urządzenie do nasłuchiwaniu rytmu serca płodu; projekt: Elżbieta Madej, Robert Majkut
Odtwarzacz mp3 połączony ze stetoskopem. Jednym przyciskiem przyszła mama możne przełączyć muzykę na odsłuch stetoskopowy, zarejestrować ten dźwięk, porównać go z wcześniejszymi nagraniami i z wykresem wzorcowym, a także przerzucić dane do komputera i wysyłać do lekarza.
Elżbieta Madej i Robert Majkut -  zawodowo związani z Robert Majkut Design, realizującym projekty dla obiektów komercyjnych, wymagających kompleksowej obsługi, obejmującej design miejsca, wzornictwo i elementy identyfikacji wizualnej.

Koszulka do porodu i karmienia piersią; projekt: Justyna Ołtarzewska; produkcja: Pracownia Atelier Mody
Projekt  powstał w oparciu o autorski Projekt 9M, w którym konsultantkami były kobiety w ciąży. Koszulka zapewnia poczucie komfortu i bezpieczeństwa w czasie porodu, a także ułatwia przeprowadzanie badań przed i w trakcie trwania akcji porodowej. W połogu poprawia komfort karmienia piersią i ułatwia utrzymanie higieny intymnej. Wykonana z ekologicznej dzianiny, z zastosowaniem bezniklowych zatrzasków.  Dzięki unikalnemu rozpięciu na całej długości matka może przytulić dziecko wprost do swego ciała.
Justyna Ołtarzewska - projektantka odzieży, koordynatorka portalu MNC Moda Na Ciążę, właścicielka Atelier Mody.

Rodzisko – PodParcie dla aktywnie rodzących, projekt: Franciszka Kornecka (dyplom magisterski Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydział Form Przemysłowych); promotor: prof. Czesława Frejlich
Kształt obiektu jest zdeterminowany jego funkcją, zachęca kobiety do porodu aktywnego, do poszukiwania odpowiedniej pozycji. Jego autorka postanowiła wesprzeć kampanię społeczną, nawołującą do przywrócenia "normalności" w szpitalach położniczych, praw kobiet do decydowania o wyborze pozycji w czasie porodu. Pracując nad projektem przeprowadziła dziesiątki rozmów z matkami i kobietami ciężarnymi, z lekarzami, z konstruktorami mebli, a przede wszystkim z położnymi, których doświadczenie okazało się najcenniejsze.
Franciszka Janina Kornecka - mieszka i pracuje w Krakowie. Współzałożycielka grupy MaKultura, Organizatorka i uczestniczka wystawy "Hej Now Kraków" na festiwalu designu w Łodzi.

DeLight – stymulator wewnętrzny; projekt: Heinrich Maria Brüggemann; producent: Fun Factory
Na pierwszy rzut oka elegancki przedmiot o niespotykanym kształcie. Miękki jak aksamit silikon i wypolerowane powierzchnie łączą się w harmonijną całość. Luksusowa zabawka, która zdobyła wiele wyróżnień, m.in. iF product design award 2010, reddot design award 2008.
Fun Factory – założyli ją Dirk Bauer i Michael Pahl. Ich pomysł na biznes? Produkcja estetycznych  i modnych zabawek erotycznych, które naprawdę przemówią do kobiet kształtem, jakością i klasą.

YOOO – stymulator zewnętrzny; projekt: Nina Smerzinski; producent: Fun Factory
Niezwykle dyskretny, abstrakcyjny wygląd nie sugeruje sposobu wykorzystania: z pozoru przypomina masażer. Wyrafinowany kształt i zaawansowana technologia kryją w sobie wiele niespodzianek.
Fun Factory – założyli ją Dirk Bauer i Michael Pahl. Ich pomysł na biznes? Produkcja estetycznych  i modnych zabawek erotycznych, które naprawdę przemówią do kobiet kształtem, jakością i klasą.

Momentum - biustonosz sportowy z serii Anita Active; projekt: Katrin Prillwitz, Georg Weber-Unger; producent: Anita
Sport to duże wyzwanie dla kobiecego biustu. Przykładowo podczas uprawiania joggingu porusza się on przy każdym kroku o 9 cm, co po przeliczeniu na dystansie 1 kilometra daje wynik 84 metry! Biustonosz sportowy Momentum redukuje ruchy biustu do minimum, oddychający materiał High-Tech zapewnia dopływ powietrza, a komfort noszenia gwarantują bezszwowe i wyścielane miękka tkaniną miseczki oraz podszyte na całej szerokości, regulowane ramiączka. Biustonosz zdobył reddot design award 2011.

Kask Elia; projekt: Inconito Design Studio; producent: Petzl
Kask wspinaczkowy inspirowany przez kobiety i stworzony dla kobiet, które uprawiają sporty wspinaczkowe. Lekki (285 gram), ale bardzo wytrzymały. Specjalnie zaprojektowany "kobiecy" rozmiar. Dzięki systemowi OMEGA dopasowuje się do różnych kształtów głowy i różnych fryzur. Nawet kobiecy kucyk nie jest powodem, by kask nie trzymał się stabilnie na głowie. Jego ułożenie reguluje się w prosty sposób przy pomocy dwóch bocznych przycisków. Także z boku umieszczono klamrę paska podbródkowego, który podtrzymuje kask, co zapewnia użytkowniczkom większą wygodę.

Mleczarka; projekt: OOOMS, współpraca Baschz i Davy Grosemans; producent: OOOMS
Stworzona z inicjatywy Europejskiego Centrum Ceramiki pamiątka z Holandii, nie jest jednak typowym souvenirem. Ta zainspirowana niewinnym obrazem Johannesa Vermeera "Mleczarka", ceramiczna figurka "Delf blue", to tak naprawdę zabawak erotyczna. Z pewnością stanie się obiektem zainteresowania, jeśli zostawisz ją na kominku!
Studio OOOMS - założyli je Guido Ooms i Karin van Lieshout, absolwenci Design Academy Eindhoven. Jako zespól świetnie się uzupełniają. On, ze swoim entuzjazmem i chęcią do zabawy,  dba o pomysły, ona, twardo stąpająca po ziemi, sprawia, że te pomysły są wcielane w życie.

Tampony probiotyczne Ellen®; producent: Ellen AB
Tampony dają już kobietom nie tylko możliwość aktywnego funkcjonowania podczas menstruacji. To także probiotyk, który zawiera specjalną kompozycję kultur bakterii kwasu mlekowego. W jej skład wchodzą opatentowane szczepy bakterii probiotycznych, które są naturalną częścią flory bakteryjnej kobiet. Dzięki temu kobiety mogą dbać o równowagę intymną także podczas menstruacji. Znajdujące się w tamponach probiotyki są chronione przez substancję przenoszącą i uwalniają dopiero pod wpływem temperatury ciała kobiety. "Dobre" bakterie są obecne w organizmie nawet do 6 miesięcy.

Silikonowy lejek GoGirl; producent: FemMed Inc.
W podróży, na koncercie, czy obozie, gdy od najbliższej toalety dzielą cię kilometry albo czeka cię stanie w długiej kolejce, rozwiązaniem może być GoGirl. To łatwy w użyciu, dyskretny silikonowy lejek, pozwalający kobietom na oddawanie moczu na stojąco. Z łatwością mieści się w torebce, kieszeni, czy schowku. Może być wielokrotnie używany.

Laktator ręczny Avent; producent: Philips
Ciągły pośpiech lub stres może spowodować trudności podczas odciągania pokarmu. Wyjątkowa, aktywna nakładka masująca stymuluje i reguluje laktację. Delikatny zaworek ssący imituje rytm ssania dziecka, odciągając więcej mleka niż podwójne laktatory elektryczne używane w szpitalach. Zaletą laktatora jest unikalny system do łatwego przechowywania pokarmu.

Mikrofalowy sterylizator parowy Avent; producent: Philips
Wyjątkowo szybki i łatwy w użyciu, wystarczy wlać wodę i włożyć do mikrofalówki na 2 minuty. Dzięki niewielkim rozmiarom jest wygodny w podróży, zapewniając sterylność butelek w zamkniętym pojemniku do 24 godzin. Urządzenie oparte jest na metodzie sterylizacji parowej, nie wymagającej stosowania żadnych środków chemicznych.

ANYWAY CUP – kubek niekapek; projekt i patent na zaworek: Mandy Haberman; producent: Canpol Babies
Był pierwszym na świecie całkowitym kubkiem niekapkiem. Jego konstrukcja chroni rosnące zęby dziecka przed próchnicą, umożliwiając przepływ płynów tylko wtedy, gdy maluch ssie i przełyka.
Mandy Haberman - kiedyś gospodyni domowa, teraz przedsiębiorczyni i wynalazczyni. Zdobyła główną nagrodę Global Women Inventors and Innovators Network (Światowa Sieć Wynalazczyń i Innowatorek), mając na koncie zaledwie dwa wynalazki. Pierwszym była "butelka Haberman", pomagająca karmić niemowlęta z zaburzeniami odruchu ssania.

Boostapack – plecak - fotelik samochodowy; projekt i producent: Magmatic; marka: Trunki
Pojemny plecak, który służy też jako fotelik samochodowy. Przeznaczony dla dzieci w wieku 4-12 lat o wadze 15-36 kg. Jedną z jego zalet są opatentowane rozkładane prowadnice do pasów bezpieczeństwa. Linie lotnicze kwalifikują go jako bagaż podręczny.

Buty EASYTONE; producent: Reebok
Bardzo kobiece połączenie technologii i najwyższej klasy designu. Pomagają wzmocnić mięśnie nóg dzięki specjalnym poduszkom balansującym,  umieszczonym pod piętą oraz przednią częścią stopy. EasyTone to zwiększone pobudzanie mięśnia pośladkowego większego, ścięgien podkolanowych i mięśni łydek. Wszystkie szwy zostały wyeliminowane lub ukryte tak, by uniknąć podrażnień, a but idealnie dopasowywał się do stopy.

Koszulka EASYTONE; producent: Reebok
Miękka w dotyku koszulka wykonana z wysokogatunkowego materiału,  posiada dobrze przemyślane detale. Dopasowany, przylegający do ciała, opływowy krój nie utrudnia ruchu podczas dynamicznego treningu. Technologia PlayDry przyspiesza parowanie i odprowadza wilgoć z dala od skóry, co pozwala czuć się komfortowo nawet po dużym wysiłku.

MARY na jeden wieczór – papierowy fartuch kuchenny i CARLI – fartuch kuchenny; projekt: Justyna Nakielska i Sylwia Rękawek;  producent: COOKie
Czy spoglądająca spomiędzy parujących garnków kobieta może seksownie wyglądać? Dlaczego oblekać ją w coś, co ukrywa jej kobiece walory? Oryginalne i wygodne, łączące elegancję z funkcjonalnością, ponętność z prostotą, fartuchy COOKie  sprawiają, iż kobiety czują się bardziej atrakcyjnie aniżeli główne danie wieczoru. Powstały też wersje fartuchów dla panów.
Justyna Nakielska i Sylwia Rękawek – projektantki stworzyły markę COOKie, bazując na doświadczeniu ze zmagań we własnych garderobach, stworzyły markę oferującą stroje do gotowania. Dzięki temu słowa "fartuch kuchenny" zmieniły znaczenie i nabrały nowego, sensualnego wymiaru.