Zamek Cieszyn na Bielskich Splotach
- Powinniście częściej tu przyjeżdżać – usłyszała nasza ekipa od jednej z uczestniczek I Festiwalu Dizajnu Bielskie Sploty, który odbył się w Galerii Handlowej Sfera w Bielsku-Białej. Zamek Cieszyn był patronem merytorycznym imprezy.
W Bielsku można było zobaczyć najlepsze projekty nagradzane w konkursie "Śląska Rzecz", który organizuje Zamek Cieszyn.  Tuż obok zamkowego stoiska ulokowały się meble miejskie i inne elementy przestrzeni publicznej. Wszystko po to, by pokazać jak różne oblicza ma współczesne projektowanie. Wiele z projektów można było kupić w naszym festiwalowym sklepiku podczas targów designu, którym towarzyszyły warsztaty i akcje-instalacje m.in. opakowywanie Fiata 126p.  

Zamek patronował także pierwszej edycji konkursu dla młodych projektantów "Miasto utkane z historii". Ponieważ motywem przewodnim Festiwalu Dizajnu Bielskie Sploty była tkanina, także konkurs nawiązywał do tego motywu. Młodzi projektanci musieli stworzyć  projekt przedmiotu użytkowego lub dzieła sztuki z zastosowaniem tkaniny i wykorzystujący bielskie wątki.
Nagrodę Główną  zdobyła Małgorzata Pieniak, studentka IV roku ASP Warszawa, za projekt  ergonomicznej torby dla kobiet "Ergobag" Jury doceniło m.in. fakt, że autorka wykorzystała różne rodzaje tkanin, ukazując ich wszechstronne zastosowanie. Poza tym torba "Ergobag" jest skupiona na potrzebach współczesnych kobiet – jest wytrzymała, posiada kilka wariantów zastosowań i jest przyjazna kobiecie.  Drugą nagrodę otrzymała Aleksandra Bajer z Gliwic za kolekcję ubrań "Post- Polis", a trzecią - Marta Kwiatkowska z Kalisza za "Żabią pościel". Wyróżnienia trafiły do Michała Śliwki z Cieszyna za zasłony "Miasto" oraz Joanny Kaczmarczyk z Krakowa za "Krzesło zmarzlucha".
- Konkurs miał bardzo otwartą formułę, bo uczestniczyli w nim projektanci i studenci wzornictwa, ale i licealiści. Dzięki temu pojawiło się dużo ciekawych, kreatywnych koncepcji, ale niektóre wymagałyby jeszcze dopracowania. Jesteśmy bardzo ciekawi projektów, które wpłyną na przyszłoroczną edycję konkursu – komentuje jurorka Lubomira Trojan z Działu wzornictwa w Zamku Cieszyn.