Wzorowe Śląskie. Pierwsze spotkanie robocze
- Mamy przedsiębiorców, którzy nie współpracowali wcześniej z projektantami i młodych projektantów z niewielkim doświadczeniem. Jednym słowem to recepta na porażkę - zauważył z uśmiechem projektant i wykładowca Janusz Konaszewski podczas pierwszego, roboczego spotkania uczestników przedsięwzięcia Wzorowe Śląskie.

To jedno z zadań zaplanowanych w projekcie Design Silesia. Projektanci i przedsiębiorcy będą wspólnie pracować nad projektami nowych produktów i usług. - Na szczęście mamy też fantastycznych ekspertów, którzy będą czuwać nad całym procesem i minimalizować ryzyko stworzenia złych projektów – dodał uspakająco Janusz Konaszewski, który wraz z Czesławą Frejlich, Andrzejem Sobasiem, Barbarą Szafir i Ewa Gołębiowską zasiadł w konkursowym jury. Jurorzy niczym swatki połączyli projektantów i przedsiębiorców wokół określonych zadań.

- Myślę, że jesteśmy gotowi na zmiany, choć nasza firma prowadzi tak różnorodną działalność, że będzie to niełatwe zadanie - mówiła Teresa Cinal, kierownik Działu Organizacyjnego Zakładu Gospodarki Komunalnej w Cieszynie. Projektantki: Alicja Bąk, Paulina Kosma i Dominika Wójcik stają przed wyzwaniem jakim jest zaprojektowanie rozkładów jazdy autobusów w Cieszynie. Wiele wskazuje na to, że zadanie znacznie rozrośnie się i będzie polegało na opracowaniu kompleksowej identyfikacji wizualnej firmy. - Czeka nas dużo pracy, ale to fajne wyzwanie - mówiły młode projektantki, którym pomagać będzie Justyna Kucharczyk, specjalizująca się w projektowaniu systemów informacji wizualnej.  

Z kolei zespół 300% czyli: Marta Dziuba, Aleksandra Satława i Sabina Knapczyk oraz  Maciej i Tomasz Niemiec zaprojektują wnętrza kolejowego wagonu pasażerskiego.  - Chciałbym, żebyście zaprojektowali dwa typy wnętrz: wagonu z przedziałami i bez, wyposażonym w siedzenia lotnicze. Dobrze, żeby były one naprawdę dostępne dla osób niepełnosprawnych - mówił o zadaniu Hubert Stępniewicz, prezes Vis System.
Swoim doświadczeniem młodych projektantów będzie wspierać Agata Danielak-Kujda, wykładowczyni i projektantka, która pracowała m.in. nad projektami tramwajów i autobusów.

Z kolei Renata Kalarus, projektantka i właścicielka firmy Metaforma, będzie towarzyszyć Martynie Ochojskiej, Łukaszowi RothSandrze Szandar. Będą oni współpracować z firmą Novus i jej właścicielem Michałem Niemcem nad projektem kolekcji produktów tekstylnych dla dzieci. Niewykluczone, że powstaną nie tylko pomysły na nowe ubranka, ale i inne produkty dla dzieci. - Mam słabość do marek, które są dla mnie rodzajem kodu, dużo mówiącym o ich użytkownikach. Pociąga mnie ich budowanie, dlatego dołączyłam do ekipy Wzorowe Śląskie - przyznała Renata Kalarus.

Czwarty zespół czyli MUSK (Józek Madej, Ania Urbańska, Kasia Sąsiadek, Weronika Kiersztejn, Michał Kozik) spotkali się z Sławomirem Krynickim z firmy Expansja, by porozmawiać o pomysłach na promocję usług noclegowych na Nikiszowcu. - Chyba jednak pójdziemy w stronę coworkingu - zdradził Józek Madej, który wraz z zespołem będzie musiał wymyślić jak przekonać ludzi, że Nikiszowiec to dobre miejsce do pracy.

Jakie będą efekty współpracy projektantów, przedsiębiorców i ekspertów dowiemy się pod koniec roku.