Warsztaty: Adobe InDesign bez tajemnic
To były cztery bardzo pracowite dni. Robert Oleś, projektant, typograf i wydawca podpowiadał w Zamku Cieszyn jak zaprojektować, poskładać i przygotować do druku materiały poligraficzne. Pretekstem były warsztaty "Adobe®InDesign® bez tajemnic".
- Resztę znajdziecie w książkach. Tam są informacje, które mogą się wam przydać – tym stwierdzeniem Robert Oleś zakończył czterodniowe warsztaty.  Zachęcając tym samym osoby, które być może w przyszłości będą składały książki, także do ich czytania. – Ci, którzy czytają książki, będą je czytali nadal, więc pracy dla typografów nie zabraknie. Choć jak przewidują niektórzy, do 2016 przestaną istnieć dzisiejsze dzienniki w wersji papierowej-  zmieni się medium i forma przekazywania informacji – skwitował prowadzący zajęcia w Zamku Cieszyn.
Ich uczestnicy otrzymali jednak narzędzie, dające wiele możliwości. To w jaki sposób je wykorzystają, w jakim kierunku będą rozwijali swoją wiedzę, zależy od nich. – Z pewnością ta wiedza przyda mi się w pracy. To nie było moje pierwsze spotkanie z programem Adobe®InDesign®, ale każde tego typu warsztaty pozwalają odkryć coś nowego - wyjawił jeden z uczestników, działający w branży reklamowej.  Z kolei dla młodej projektantki była to okazja, by nauczyć się podstaw obsługi programu. – Będę mogła poszerzyć swoją ofertę i projektować materiały poligraficzne – przyznała. Inna z uczestniczek, pracująca w wydziale promocji jednego z urzędów, ma zająć się przygotowaniem do druku gminnej gazety. Stąd jej obecność na warsztatach. Wśród uczestników można też było spotkać utytułowanego plakacistę, który chce zdobyć nowe narzędzie pracy, by mieć więcej zleceń. – Najważniejsza jest praktyka. Trzeba ćwiczyć, żeby nie zapomnieć tego, czego można było nauczyć się na warsztatach – podsumował Robert Oleś.