Śląska Rzecz 2011. Rozstrzygnięcie konkursu
–  Coraz więcej firm, nawet średnich i małych, dostrzega potencjał jaki tkwi w innowacjach i designie. Dzięki temu stają się liderami, bo stawiają na jakość – mówił Tadeusz Donocik, Prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, podczas ceremonii ogłoszenia wyników.   

Jakość to cecha, która łączy wszystkie nagrodzone projekty w siódmej edycji konkursu "Śląska Rzecz". W kategorii produkt zwyciężyły "Alpha, Beta, Gamma",  "Modus" czyli serie ceramicznych urn na prochy projektu Bogdana Kosaka, a produkowane przez Kera-Ceramika s.c., G.M. Rajzer z Bielska-Białej. – Bogdan Kosak miał dobry projekt i nas przekonał, choć to projekt nietypowy, niszowy. Polacy przekonują się do tego typu pomysłów powoli, ale wierzymy, że nam się uda  – zauważył Marcin Rajzer z Kera-Ceramika

W kategorii projekt graficzny nagroda trafiła do Fundacji "Brama Cukermana" z Będzina za "Opowieści nieobecnych" - serię audioprzewodników po dziedzictwie żydowskim w miastach Województwa Śląskiego. Jury w werdykcie podkreślało m.in. "minimalistyczna oprawa strony internetowej i druków sprzyja zadumie i skłania do wsłuchania się w dźwiękową zawartość". – Dla nas najważniejsze jest przesłanie naszego projektu, a jego "opakowanie" miało nie przeszkadzać. Wymyśliliśmy formę audioprzewodników, ławo dostępnych dla każdego, do ściągnięcia za darmo na przykład na telefon – mówił Piotr Jakoweńko, projektant grafiki użytkowej. – Zależy nam na edukacji mieszkańców, bo zapominamy, że żyjemy w miejscu, które kiedyś było wielokulturowe. Niestety wielu miejsc już nie ma, są nieobecne – dodała Karolina Jakoweńko z Fundacji "Brama Cukermana". Projekt będzie rozwijany o kolejne miasta i przetłumaczony na angielski. 

W tej edycji konkursu wprowadzono nową kategorię – usługi. Zdobywcą nagrody zostało Muzeum Śląskie w Katowicach za projekty: "Sztuka przez dotyk" – udostępnienie zbiorów galerii malarstwa polskiego XIX–XX w. osobom niewidomym i niedowidzącym w formie stałej trasy zwiedzania oraz "Piękno dotyku" – wystawa multisensoryczna. W przedsięwzięcia te był zaangażowany cały sztab ludzi: Leszek Jodliński, Beata Grochowska, Mariusz Paluchiewicz, Markoz, Krzysztof Grześkowiak, dr Joanna Knapik, Roberto Farroni, Loretta Secchi, Krzysztofa Frankowska. Konkursowe jury doceniło, że "projekt pokazuje jak usługa może angażować nowych odbiorców". – Sztuka powinna być dostępna dla wszystkich. Chcemy, żeby w przyszłości przynajmniej połowa naszych zbiorów była udostępniania osobom niewidomym i niedowidzącym – mówił Leszek Jodliński, dyrektor Muzeum Śląskiego, odbierając nagrodę. 

Równie ważnym wyzwaniem, z którym zmierzył się laureat nagrody specjalnej, są szkodliwe warunki pracy. – To jedna z bardziej zaniedbanych sfer, a przecież spędzamy w pracy jedną trzecią życia – podkreślała Czesława Frejlich, przewodnicząca jury. Nagrodę otrzymali JJA Progress Andrzej Wolski sp. j. z Bielska- Białej i projektant Jakub Gałęski za  kabinę dźwiękoszczelną "Progress_box".  – Dużym wyzwaniem technicznym było połączenie modułowości i właściwości akustycznych. Akustyka potrzebuje ciągłości, a my chcieliśmy stworzyć kabinę składającą się z klocków – tłuamczył Jakub Gałęski.  
"W kryzysie, który zmusza do oszczędności, dobry projektant jest po prostu niezbędny. Bez profesjonalnej pomocy i czas, i pieniądze przeznaczone na wdrożenie nowych produktów, mogą być stracone…" – podsumowuje siódmą edycję "Śląskiej Rzeczy" Ewa Gołębiowska, dyrektor Zamku Cieszyn,  który organizuje konkurs przy wsparciu projektu Design Silesia.

 

Patroni honorowi:
Ministerstwo Gospodarki
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego
Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości
Marszałek Województwa Śląskiego
Burmistrz Miasta Cieszyna 

Partnerzy:
Stowarzyszenie Projektantów Form Przemysłowych
Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.
Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach
Business Centre Club - Loża Bielska 
Muzeum Śląskie
Dobroteka

Patroni medialni:
Gazeta Wyborcza Katowice
Europerspektywy
Polskie Radio Katowice
TVP Katowice
Design Alive!
 


Wystawa laureatów konkursu "Śląska Rzecz"
15 czerwca - 29 lipca, Zamek Cieszyn
czynna codziennie: 10.00 - 17.00

3 sierpnia - 2 września, Muzeum Śląskie w Katowicach

7 września - 14 października, Dobroteka w Dobrodzieniu
Pliki do pobrania