To wystawa współczesnych obiektów stworzonych z rogożyny – pałki wodnej – przez studentów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Samowystarczalność – takie hasło towarzyszyło zadaniu, jakie otrzymali studenci, prcaujący z rogożyną, czyli pałką wodną – materiałem plecionkarskim, z którego nieliczni już rzemieślnicy wykonują koszyki, kapelusze czy maty na stół. Rogożyna to materiał łatwy do pozyskania, rośnie na terenach podmokłych, w okolicach stawów czy rzek. Jest również wodoodporny, stosunkowo wytrzymały oraz biodegradowalny. Wykorzystując te cechy należało zaproponować obiekty, wpisujące się w obecne potrzeby potencjalnych użytkowników oraz poszerzające asortyment wytwórczy plecionkarzy.
"Samowystarczalność" oznaczała możliwość samodzielnego uruchomienia małej produkcji obiektów. Pozyskanie materiału, jego wstępna obróbka i samo wyplatanie są stosunkowo łatwe, możliwe do samodzielnego przeprowadzenia po uprzednim zaznajomieniu się z technologią.
Grupa studentów uczestniczyła w warsztatach z wyplatania rogożyny, zorganizowanych przy współpracy Stowarzyszenia Serfenta (działającego na rzecz rozpowszechniania rzemiosła) oraz Zamku Cieszyn. Projektanci zapoznali się z tym rzemiosłem pod okiem mistrzyni Stefanii Suchory i Krystyny Wójcik z miejscowości Stojeszyn Drugi. Poznanie własności materiału i podstawowych splotów pozwoliło studentom na określenie obszarów projektowych i sformułowanie założeń. Większość obiektów została zrealizowana przez uczestników kursu samodzielnie, co dało dużo satysfakcji i utwierdziło w przekonaniu o nieograniczonych możliwościach postulatu samowystarczalności.
Samowystarczalność - rogożyna
23.09.-31.10.2016
mały hol Zamku Cieszyn
23.09.-31.10.2016
mały hol Zamku Cieszyn