Projektowanie informacji
Jak za pośrednictwem słów, liczb, kształtów, kolorów i kompozycji przekazać informacje? Czym różnią się projekty przeznaczone do wydruku od tych, które umieścimy na stronie internetowej albo złożymy w filmowej wersji?

Różnice przetestowali uczestnicy warsztatów poświęconych projektowaniu informacji, które poprowadził Dan Boyarski, profesor Uniwersytetu Carnegie Mellon w Pittsburghu. Efekty niemal dwutygodniowej pracy można zobaczyć na wystawie, która składa się z dwóch części: plakatów i filmów. Jakie informacje postanowili przekazać młodzi projektanci?

Anna Kącka
zastanawia się co tak naprawdę znaczy być biednym w Polsce, zestawiając m.in. kwoty jakie rząd uznaje za minmum socjalne z realnymi wydatkami. Kamil Śliwka policzył ile tak naprawdę kosztowało nas zorganizowanie Euro. Maciej Sarna postanowił w przystepny sposób wytłumaczyć co skałda się na opłaty jaki ponosi za mieszaknie. Urszula Woźniak sparwdziła kto czuje się szczęśliwy i czy ma to coś wspólnego z wiekiem, a może zasobnością portfela? Iga Alberska opowiedziała o globalizacji na przykładzie procesu produkcji zwykłego ołówka. Joanna Sowula pokazała na czym polega jej praca jako projektantki, podobnie jak Sabina Sujecka, która postanowia także opowiedzieć o tym, co ją ą inspiruje. Justyna Marczewska przyjrzała się spożywanym posiłkom i trybowi życia w kontekście dostarczanych organizmowi kalorii i możliwości ich spalenia. Jola Polok pokazała historię swojej babci poprzez miejsca i domy, w których mieszkała. Kamila Dydak poświęciła swój  projekt najlepszym agencjom rekalmowym. Marta Więckowska opracowała przystępny sposób opiusania studentom tego, czego będą się uczyć na prowdzonych przez nią zajęciach w ASP. A Maciej Paszkowski postanowił sprawdzić czy i kiedy w Ziemię uderzy jakiś meteoryt. 

Dla uczestników wrasztatów to były bardzo pracowite i twórcze dwa tygodnie. – Najważniejsze czego się nauczyłem to sposób myślenia - przekładanie skomplikowanych informacji na prosty i zrozumiały język graficzny, i nie chodzi tu tylko o dane statystyczne, ale o każdą informację którą należy "ubrać" graficznie – podsumowuje Kamil Śliwka, uczestnik warsztatów.

Wystawę "Projektowanie informacji" można oglądać w zamkowym holu do 19 sierpnia.