Prezydencka Para na Wzgórzu Zamkowym
„My dzisiaj prosimy o dar Twojego pokoju dla naszej Matki Ojczyzny, Jej dzieci i całego świata. Ojcze wejrzyj w gorliwość tych, co nie szczędzą w naszych czasach sił i życia, by brat nie podnosił ręki na brata” – to fragment Modlitwy o pokój dla świata, której tekst Prezydent Bronisław Komorowski złożył w Rotundzie św. Mikołaja podczas wizyty na Zamkowym Wzgórzu.
Cieszyn był jednym ze śląskich miast, które Prezydencka Para odwiedziła 1 września. Prezydent złożył kwiaty przed Pomnikiem Legionistów Śląskich, po czym w rocznicę wybuchu II wojny światowej modlono się o pokój przed Rotundą św. Mikołaja.
Słowa modlitwy padły w wyjątkowym miejscu „z pogranicza narodów, języków, kultur i religii", które zaświadcza, że  "różnorodność nie jest źródłem nieszczęścia, lecz piękna i bogactwa naszego kraju i świata".  
W ekumenicznej modlitwie wzięli także udział parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, biskupi katoliccy i luterańscy oraz mieszkańcy Cieszyna. Miejscowe chóry wykonały kilka pieśni religijnych oraz regionalnych.
Mieszkańcy odśpiewali także Prezydentowi „Sto lat” z okazji jego imienin.