Spotkanie było okazją do pożegnania starej Rady Klubu Przedsiębiorcy. – Największą wartością Klubu są ludzie – podsumowała Teresa Pawłowska. – Dużo czasu i naszej pracy wymagało zintegrowanie środowiska – przyznał Andrzej Słota. – Pierwsza Rada miała za zadanie zintegrowanie przedsiębiorców, druga – budowanie otoczenia biznesu – wyjaśniła Anna Kańska-Górniak, koordynatorka Klubu Przedsiębiorcy, przedstawiając zarazem oficjalnie skład nowej Rady. Tworzą ją: Dorota Kawulok (Kancelaria Podatkowa Powiernik ze Skoczowa), Elżebieta Halska (Aqua Produkt z Cieszyna), Piotr Klajsek (Nanei.com Aplikacje internetowe z Cieszyna), Marcin Jastrzębski (Munro z Ustronia), Marcin Wieczorek (haloCieszyn.pl), Bartłomiej Tabak (Rude Cat Studio z Cieszyna). Ich zadaniem będzie współpraca z samorządem, promocja Cieszyna i przedsiębiorczości, a także przygotowanie Klubu do obchodów jego 10-lecia. Pierwsze kroki na drodze współpracy przedsiębiorców z radnymi i władzami miasta już poczyniono. Zaowocowało to m.in. zorganizowaniem specjalnej sesji Rady Miejskiej poświęconej przedsiębiorczości. – Jednym z zadań radnych jest budowanie dobrych relacji z przedsiębiorcami – przypomniał Bolesław Zemła, przewodniczący RM Cieszyna. – Mam nadzieję, że do końca tej kadencji rady uda nam się powołać Radę Biznesu, działającą przy burmistrzu – dodała Halina Bocheńska, wiceprzewodnicząca RM Cieszyna. Dzięki zaangażowaniu jednych i drugich udało się przywrócić w Zamku Cieszyn punkt konsultacyjny dla osób zamierzających rozpocząć własną działalność.
Ci, którzy już prowadzą własne firmy, stworzone dzięki wsparciu i inspiracji Klubu Przedsiębiorcy oraz Zamku, zostali uhonorowani Paszportami Przedsiębiorcy, które wręczyli Mieczysław Szczurek, Burmistrz Cieszyna, Ewa Gołębiowska, Dyrektor Zamku Cieszyn oraz Adam Małachowski, właściciel Willi Słonecznej. – Zdobyłam doświadczenie pracując m.in. w Krakowie, ale postanowiłam wziąć swoje sprawy w swoje ręce – mówiła Anna Czajka, architekt, która założyła Studio Architektury Anatelier w Łomnej w Republice Czeskiej. Także Dawid Bil z Bil Film z Cieszyna przyznał, że lepiej być kowalem własnego losu. Nie ukrywał jednak, że bez pasji do tego co się robi oraz wsparcia rodziny i przyjaciół nie udałoby mu się otworzyć firmy i przetrwać pierwszych miesięcy. Z pasji, ale do tańca, zrodził się pomysł Dawida Bawora i Łukasza Mączki na własną działalność. – Cóż innego moglibyśmy robić – śmiali się założyciele G&M Art z Cieszyna. Obaj wierzą, że to dobry pomysł na biznes, bo jest wystarczająco duża grupa ludzi zainteresowanych tańcem. Projektowaniem i aranżacją wnętrz, ale i opracowaniem visual merchandising zajmuje się DMS Studio z Cieszyna. – Na szczęście coraz więcej firm jest świadomych tego jak ważne jest spójne i przemyślane prezentowanie swojej oferty, ale dopiero po roku dzielności mogliśmy trochę odetchnąć – przyznała Dominika Stasik, która założyła także portal "Cieszyn na obcasach". – Mój zawód jest młody i wciąż niezbyt popularny w Polsce, ma tyle lat co Zamek Cieszyn – mówiła Dominika Sikora, konsultantka ślubna z Agencji Ślubnej Titani z Ustronia. Do grona paszportowiczów dołączył również informatyk Maciej Urbaś, właściciel Silesia IT z Cieszyna, dbający o bezpieczeństwo zarządzania danymi firm, z którymi współpracuje. Z branżą informatyczną są również związani Eunika Tabak, Michał Czyż, Grzegorz Rduch z Fundacji Mikstura IT z Bielska-Białej. – Naszym zamiarem było połączenie sfery biznesu z edukacją. Staramy się uczyć ludzi praktycznych umiejętności w przyjemniejszy sposób. Tworzymy m.in. modele biznesowe – wyjaśniali, odbierając Paszport Przedsiębiorcy.
Do grona wyróżnionych dołączyły także dwie Spółdzielnie Socjalne. Jedna z nich to Ofka, którą stworzyły: Dominika Gazda, Magdalena Grala, Karolina Korczak, Paulina Kosma, Maria Ślęzakowska, Agnieszka Utecht-Pasierbek, Katarzyna Wiśniowska. Druga nosi nazwę Parostatek, a jego założycielkami są: Paulina Adamska-Malesza, Anna Falkiewicz, Anna Krężelok, Anna Pillar, Urszula Szwed, Justyna Świerczek, Alicja Woźnikowska-Woźniak. – Podobno 2/3 firm prowadzą mężczyźni. My chyba jesteśmy zaprzeczeniem tego, że przedsiębiorczość ma męską twarz – skwitowała Urszula Szwed z Parostatku, który swoją działalność rozpoczął od współpracy m.in. z Willą Słoneczną – miejscem stworzonym przez Danutę i Adama Małachowskich, prowadzących Pracownię Sprzętu Alpinistycznego Małachowski w Dębowcu. – Przyjeżdżający do naszej Pracowni klienci zachwycali się tym miejscem, widokiem. Żałowali, że nie mogą tu zostać trochę dłużej. Postanowiliśmy dać im taką szansę i tak narodziła się Willa Słoneczna – tłumaczył Adam Małachowski, zapraszając gości do zwiedzenia miejsca i jego częstszego odwiedzania.