Nowoczesne usługi płatnicze
Zmiany, zmiany, zmiany to rzeczywistość w jakiej funkcjonują współcześni przedsiębiorcy.
By utrzymać swoją pozycję na rynku i być konkurencyjnym, trzeba wciąż poszerzać wiedzę. Okazją do zdobycia wielu cennych informacji było pierwsze z cyklu spotkań doradczych jakie organizują wspólnie cieszyński oddział PKO Bank Polski i Klub Przedsiębiorcy.
Gospodarzem pierwszego spotkania, które poświęcono nowoczesnym usługom płatniczym, był bank.
Temat wzbudził zainteresowanie licznego grona cieszyńskich przedsiębiorców, którzy chętnie korzystają z tego typu możliwości uczenia się od ekspertów. Jak pokazują statystki - nowoczesne usługi płatnicze - to dziedzina, w której wciąż mamy dużo do nadrobienia. Z danych firmy eService z 2009 roku wynika, że przeciętny Polak używa swojej karty 50 razy w ciągu roku, średnia europejska - jest o połowę wyższa (100 użyć). - Zauważamy jednak, że coraz więcej naszych klientów robi zakupy w takich miejscach, gdzie możliwe jest dokonanie transakcji bezgotówkowych - mówiła Sara Gańczorz, przedstawicielka eService, który zajmuje się organizacją procesu związanego z akceptacją kart płatniczych. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się nie tylko jakiego rodzaju karty są stosowane na polskim rynku i jakie wynikają z tego korzyści.
Szczególne zainteresowanie wzbudziła jedna z nowszych propozycji tzw. karta zbliżeniowa.
Przedsiębiorcy skorzystali z okazji by wyjaśnić wszelkie wątpliwości dotyczące stosowania tej formy płatniczej. Temat wzbudził ożywioną dyskusję. Tym bardziej, że wielu uczestników podzieliło się historiami wziętymi z życia, pokazującymi dlaczego warto być otwartym na nowości i zmiany.
Jedną z prelegentek była także Izabela Mendel, specjalista Śląskiego Regionalnego Funduszu Poręczeniowego. - Od zeszłego roku poręczamy kredyty inwestycyjne w ramach RPO WSL 2007- 2013, którego jednym z celów jest wspieranie rozwoju przedsiębiorczości - mówiła.
Po prezentacjach uczestnicy spotkania mieli możliwość porozmawiania w przyjaznej atmosferze z ekspertami.
- Dziękuję za tą inicjatywę i za państwa aktywny udział. To spotkanie pokazuje siłę przedsiębiorców z Cieszyna, którzy chcą rozmawiać, uczyć się i są ciekawi nowych rozwiązań -  podsumował Tomasz Wilk, zastępca dyrektora Regionalnego Oddziału Detalicznego PKO BP w Katowicach, który był gościem specjalnym I spotkania doradczego.
- Mam nadzieję, że wychodzicie państwo z tego spotkania bogatsi o zdobytą wiedzę. Naszym zdaniem dobrze jest mieć świadomość, że istnieją takie rozwiązania jak fundusz poręczeniowy czy nowoczesne usługi płatnicze - Marek Zając, dyrektor PKO BP Oddział Cieszyn, który pełnił rolę moderatora spotkania.
Kolejne spotkanie doradcze zaplanowano na 20 czerwca o godz. 13.00. Tym razem jego uczestnicy będą gościć w Zamku Cieszyn. Tematem wiodącym będzie oferta leasingu i faktoringu  dla biznesu.