Gdzie się bawić?
Czteroletnia Milenka narysowała plac zabaw dla wszystkich dzieci i starszych pań. Pięcioletni Adaś tłumaczył, że wymyślone przez niego miejsce do skakania musi być zrobione z delikatnego, ale wytrzymałego materiału.

Swoje wymarzone place narysowali także  Jadzia, Olga, Nadia, Ola, Natan, Hugo, Hugon, Tymek, Leon, Maja, Sonia i Stella. Choć autorzy mają od 4 do 9 lat, wiedzą co gwarantuje dobrą zabawę.  – Obiecałam dzieciom, że ich prace nie trafią do szuflady  – tłumaczy Agula Swoboda, która wraz z Tomem Swobodą prowadzi Szkołę Malarstwa, Rysunku, Fotografii i Myślenia w Cieszynie. Tam właśnie powstały rysunki placów zabaw, które trafiły na wystawę "Gdzie się bawić?" w Zamku Cieszyn. Jej wernisaż zaś stał się pretekstem do rozmowy o tym, czy dziecięce wizje mogą zainspirować dorosłych do stworzenia w centrum Cieszyna miejsca, w którym będą spędzać wolny czas i mali, i duzi mieszkańcy.

– Trzeba zapomnieć o tym, że patrzy się z perspektywy osoby dorosłej i posłuchać podpowiedzi dzieci. Z drugiej strony rolą właśnie dorosłych jest przefiltrowanie dziecięcych pomysłów i stworzenie bezpiecznego miejsca do zabawy dostosowanego do specyfiki otoczenia – podsumowała Anna Komorowska, architekt krajobrazu i pedagog z Pracowni K,  która gościła na spotkaniu. Z pewnością zadanie nie będzie proste. – Niestety w centrum miasta jest bardzo mało miejskich terenów, które można by wykorzystać do stworzenia placów zabaw – mówił Jan Matuszek, zastępca burmistrza Cieszyna. Okazało się jednak, że szykują się zmiany w Parku Kasztanowym. Uczestnicy spotkania wyrazili gotowość uczestniczenia w pracach nieformalnej grupy doradczej, która na bazie pomysłów mieszkańców, przy wsparciu Pracowni K, stworzy projekt dla wspomnianego parku.


Wystawa "Gdzie się bawić?"
Basteja Zamku Cieszyn
17.07.—31.07.2012 r.
godz. 10.00—17.00