Fotorelacja z Autoprezentacji
Wszyscy wiemy czym są wystąpienia publiczne, lecz już niewiele z nas zdaje sobie sprawę, jak perfekcyjnie przygotować się do przemówienia. Sztuka autoprezentacji jest nieodłącznym elementem życia każdego przedsiębiorcy, w mniejszym lub w większym stopniu mamy z nią do czynienia. Jakie poczynić kroki, by nasze wystąpienie przebiegało zgodnie z planem? Jak kreować własny wizerunek? Na te i inne intrygujące pytania odpowiedział nam podczas warsztatów „Autoprezencja i wystąpienia publiczne” coach i trener biznesowy Paweł Strycharczyk. Szkolenie to odbyło się w ramach cyklu: “Wyzwania współczesnego przedsiębiorcy a psychologia zarządzania” zorganizowanego przez Klub Przedsiębiorcy w Cieszynie.
 
Sztuka autoprezentacji jest niczym innym jak umiejętnością kreowania własnego wizerunku. Zdolność ta jest niezbędnym czynnikiem  w każdej pracy, a tym samym przejawia się na wielu płaszczyznach. Umiejętna prezentacja własnej osoby przydatna jest podczas budowania trwałych relacji biznesowych, począwszy od rozmowy kwalifikacyjnej, kiedy to ubiegamy się o wymarzone stanowisko pracy, poprzez spotkania z klientami, aż po wywieranie wpływu na pozostałe jednostki obejmując kierownicze stanowisko.
 
Na dobre wystąpienie publiczne wpływa wiele istotnych czynników werbalnych oraz niewerbalnych, które w bardziej lub mniej świadomy sposób kontrolujemy. Zjawiskiem, które skutecznie utrudnia nam występnie jest stres, który to potrafi skutecznie zniweczyć wcześniej opracowane założenia. Emocje potrafią bardzo aktywnie nami manipulować. Chcąc nie chcąc, autoprezentacja jest formą „sprzedaży” siebie lub własnych usług/produktów, dlatego powinniśmy zadbać o prawidłowe budowanie własnego wizerunku.
 
Nie będziemy opisywać Wam szczegółowego konspektu, z którym każdy powinien się zapoznać, lecz wyznaczymy główne zagadnienia na jakich należy się skupić. Na samym początku warto wyznaczyć cele autoprezentacji, przeanalizować sposoby komunikacji z odbiorcami, formę przekazu, porównać techniki radzenia sobie ze stresem… Przewertowanie teorii nigdy nie zastąpi nam zajęć praktycznych, w ramach których na własnej skórze możemy się przekonać jakie reakcje i zachowania nam towarzyszą. Sztuki autoprezentacji można się nauczyć! Tylko i wyłącznie wytrwała praca nam samym sobą da nam satysfakcjonujące efekty. Nie bójmy się wychodzić do ludzi, gdyż to oni są naszą siłą napędową do dalszego działania.
 
Źródło: www.cieszynnaobcasach.pl
Autor: Dominika Stasik, szefowa portalu