Dizajn w Przestrzeni Publicznej. Partycypacja
"Design stał się zbyt ważny, by pozostawić go w rękach projektantów"
Tim Brown, Change by design
Do 2050 na Ziemi populacja ludzka wzrośnie o 3 miliardy, 80 procent ludzi będzie żyło w miastach. Czy wobec takiej perspektywy moda na zakładanie miejskich ogrodów, a nawet farm, w których hoduje się żywność, to jedynie fanaberie znudzonych mieszczuchów? W 2050 połowa Europejczyków będzie w wieku emerytalnym. W cenie będą projekty uwzględniające potrzeby mniej sprawnych użytkowników, którzy chcą mieszkać w przyjaznym im otoczeniu.

Podczas konferencji oraz towarzyszącej jej wystawie przedstawimy przykłady dobrych praktyk – projektów wspólnie zmienianej przestrzeni publicznej. Opisy projektów, które poprawiają komfort życia mieszkańców miast i miasteczek, będą poparte konkretnymi przykładami.

BACSAC, czyli doniczka do miejskiego uprawiania ogródka warzywnego, to odpowiedź na realną potrzebę zdrowszego odżywiania się oraz pomysł na spędzanie wolnego czasu, np. z sąsiadami. Projekt Vincenta Wittenberga pokazuje natomiast, jak niewielkimi środkami, tj. za pomocą ogrodzenia o oryginalnym kształcie, można zmienić plac budowy w miejsce spotkań.

Mamy nadzieję, że będzie to kolejna okazja, by porozmawiać o zachodzących zmianach oraz jakości przestrzeni publicznej w Polsce. Liczymy na aktywny udział osób zainteresowanych tematem. Wystawa zachęca do przedstawienia swojego zdania. Jaki jest Wasz pomysł na naprawienie przestrzeni publicznej?

Konferencja 04.11.2011, godz. 11.00
Wystawa 04.11–26.01.2012, wernisaż 04.11.2011 godz. 16.00

Wydarzenie jest organizowane w ramach projektu "Design Silesia II", który wspiera rozwój sektora kreatywnego w naszym województwie. Liderem projektu jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, a partnerami: Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Ars Cameralis Silesiae Superioris, Politechnika Śląska w Gliwicach oraz Zamek Cieszyn.