Tradycyjnie zapraszamy zimową porą do Zamku Cieszyn, choć już nie na urodzinowe spotkanie, a na DIZAJN +.
Obyś żył w ciekawych czasach – rzucano kiedyś tym, za którymi nie przepadano. Życzenia się spełniły, czasy coraz ciekawsze, tylko coraz mniej z nich rozumiemy. Trudno myśleć o przyszłości, gdy teraźniejszość staje się nieprzewidywalna...
Tradycyjnie, nie mamy gotowych recept i odpowiedzi na wiele pytań. Tradycyjnie zapraszamy zimową porą do Zamku Cieszyn, choć tym razem na spotkania pod kryptonimem DIZAJN +. Co kryje się w "plusie"? Przyjedźcie / przyjdźcie, sami sprawdźcie. Jednego jesteśmy pewni, to dla nas wszystkich czas na myślenie, nie dizajnowanie! DIZAJN + , 29-31.01.2016, Zamek Cieszyn
PIĄTEK 29.01.2016
10.00-16.00 Zobacz KATO, czyli wycieczka do stolicy Górnego Śląska
W programie zwiedzanie nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia z jej architektem Tomaszem Koniorem, wizyty w nowej siedzibie Muzeum Śląskiego oraz Międzynarodowym Centrum Kongresowym, oglądanie – z historyk sztuki Irmą Koziną – Nikiszowca, magicznej dzielnicy Katowic znanej m.in. z filmów Kazimierza Kutza.
19.00 Posłuchaj w Cieszynie – wykład inauguracyjny "Od-kodowanie miasta: uwolnienie potencjału ludzi poprzez tzw. "trzecią przestrzeń" Thomas Ermacora (LimeWharf, Clear Village); rozmowy, podsumowania... Promocja książki: Recoded City: Co-creating Urban Futures * / sala wystawowa Zamku
21.00 Muzyka źródeł – koncert Józefa Brody i Katarzyny Brody-Firli / sala konferencyjna Zamku
SOBOTA 30.01.2016
9.00-11.00 Pierwsze modelowanie w Cieszynie – pokaz modelowania na prawie stuletnim toczku modelarskim z okazji 5-lecia Modelarni Ceramicznej Bogdana Kosaka w Cieszynie / Modelarnia (Zamkowa 1)
11.00-12.30 Dizajn zredukowany? – w rozmowie wezmą udział: Zuzanna Skalska, Justyna Kucharczyk, Edyta Ołdak, Gian Luca Amadei, Thomas Ermacora, Frank Van Hasselt; moderator: Lubomira Trojan * / sala wystawowa Zamku
Czy naprawdę czeka nas (bo jest możliwy!) inny model społeczeństwa? Jaką dobrą nowinę niesie przyszłość zmęczonym socjalizmem, kapitalizmem, liberalizmem, konserwatyzmem i każdym innym -izmem? Czy i jak projektanci mogą pomóc w budowaniu innego, lepszego jutra? I czy to jeszcze / wciąż możliwe? Porozmawiajmy!
13.00-14.00 lunch / sala konferencyjna Zamku
14.00-15.30 Co dalej? – w rozmowie wezmą udział m.in.: Michala Lipkova, Alicja Patanowska, Katarzyna Jakubowska i Tomasz Orzechowski; moderator: Maxim Dedushkov / sala wystawowa Zamku
Co czeka młodych projektantów po obronie dyplomów? Czy muszą wybierać między zarabianiem na życie a misją poprawiania świata? Gdzie i jak mogą zdobywać niezbędne w tym zawodzie doświadczenie? Czy mają w tej drodze na kogo liczyć i czym różni się sytuacja młodych projektantów w Polsce, Czechach, na Węgrzech czy Słowacji?
16.00 Wernisaż wystawy: Graduation Projects 2015 / sala wystawowa Oranżerii
17.00 Alternatywny spacer po Cieszynie
Zuzanna Skalska, absolwentka Design Academy Eindhoven oraz Królewskiej Akademii Sztuki i Projektowania w Den Bosch. Zajmuje się trendami, stale monitoruje rynek większości branż przemysłu. Swoją wiedzę wykorzystuje do budowania strategii marek i produktów. Jest autorką specjalistycznych raportów o trendach oraz serii książek "360˚ Trend Reports", nagrodzonych prestiżową nagrodą Red Dot Design Awards 2009.
Thomas Ermacora, przedsiębiorca ekonomii społecznej, którego praca skupia się na rewitalizacji obszarów miejskich i partycypacyjnych praktykach projektowych. Jest założycielem i kuratorem społeczności LimeWharf, skupiającej artystyczne, projektowe i innowacyjne firmy oraz organizacje we Wschodnim Londynie. Założyciel Clear Village, organizacji charytatywnej, która pomaga społecznościom budować lepszą przyszłość, poprzez włączanie jej członków w zmianę i kreatywną rewitalizację przestrzeni. Autor licznych publikacji i artykułów łączących urbanistykę, antropologię, technologię i innowacje.
Frank Van Hasselt, dorastał w Holandii i Hong Kongu, ukończył studia na Uniwersytecie w Oxfordzie. Posiada 15-letnie doświadczenie w pracy w firmach w całej Europie, był odpowiedzialny m.in. za etykę w biznesie. Obecnie szef zarządu Clear Village. Zajmuje się miejskimi projektami partycypacyjnymi i przedsiębiorczością społeczną, wykorzystującą myślenie projektowe, a także współpracę z mieszkańcami oraz lokalnymi samorządami i organizacjami.
Justyna Kucharczyk, projektantka komunikacji wizualnej – zajmuje się projektowaniem całościowych identyfikacji oraz systemów informacji wizualnej, wykładowca ASP Katowice, związana z Pracownią Komunikacji Społecznej. Współautorka m.in. systemu informacji wizualnej dla NOSPR w Katowicach.
Edyta Ołdak, absolwentka malarstwa na ASP w Warszawie, założycielka Stowarzyszenia "Z Siedzibą w Warszawie", które prowadzi projekty edukacyjne, jak i artystyczne. Ich celem jest rozwiązywanie problemów społeczności lokalnych, dzięki użyciu sztuki jako narzędzia. Stowarzyszenie współorganizowało m.in. "Uwolnić projekt", pokazujący nowy model produkcji i dystrybucji dóbr materialnych.
Gian Luca Amadei, doktor Uniwersytetu w Kent. Jego zainteresowania oscylują wokół historii designu, innowacyjności materiałów i relacji między technologią i przemysłem. Pracował dla Blueprint Magazine, obecnie Design Programme Manager w British Council, gdzie zajmuje się rozwojem wiedzy projektowej w Europie i Afryce
Maxim Dedushkov, ekspert w dziedzinie designu i projektowania usług, organizator Budapest Design Meetup, członek Design For All Europe. Organizator międzynarodowego festiwalu Hello Wood oraz założyciel agencji designu MOME line działającej przy Uniwersytecie Moholy-Nagy w Budapeszcie.
Michala Lipkova, projektantka, pracownik Instytutu Designu na Wydziale Architektury Uniwersytetu Technologicznego w Bratysławie, dyrektor zarządzający organizacji "Flowers for Slovakia", której celem jest prezentacja kultury ludowej Słowacji poprzez współczesny design i współpracę z projektantami.
Alicja Patanowska, ceramiczka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu i Royal College of Art w Londynie. Mieszka i pracuje w Londynie i we Wrocławiu. Zgłębia tajniki procesu produkcji ceramiki, poznaje materiały i technologie, współpracując ze starymi fabrykami i mistrzami tego rzemiosła.
Katarzyna Jakubowska, Tomasz Orzechowski, założyciele studia projektowego TO DO Product Design, specjalizującego się w projektowaniu wzornictwa przemysłowego. W swoich pracach łączą tradycyjne techniki rzemieślnicze z najnowszymi technologiami. Przedmioty wykonane przez TO DO były prezentowane na wielu międzynarodowych wystawach wzornictwa m.in. w Tokyo, Londynie, Mediolanie, Frankfurcie. Studio otrzymało wyróżnienie w prestiżowym konkursie Red Dot Design Award 2013.
NIEDZIELA 31.01.2016
10.00-12.00, 13.00-15.00 To się jeszcze przyda! Sadzimy!, czyli warsztaty z Alicją Patanowską / pracownie Zamku
11.00-14.00 Gry i zabawy naszych dziadków, czyli warsztaty rodzinne robienia zabawek mechanicznych oraz mandor (szmacianek) / Zamek Cieszyn
To się jeszcze przyda! Sadzimy!, czyli warsztaty ogrodniczego recyclingu, które poprowadzi Alicja Patanowska. Nawiązują one do jej projektu "Plantacja", nagradzanego i szeroko komentowanego. Jego autorka postanowiła znaleźć nowe funkcje dla starych szklanek i kieliszków, które uzupełniła toczonymi na kole garncarskim elementami, by umieścić w nich rośliny, co pozwala obserwować proces ich wrastania. Uczestnicy warsztatów, nadając niepotrzebnym przedmiotom drugie życie, zapoczątkują własną mini plantację. Na koniec odbędzie się losowanie jednej z "Plantacji" Alicji Patanowskiej.
Gry i zabawy naszych dziadków - inspiracją był konkurs "Dzieciństwo na Śląsku Cieszyńskim - gry i zabawy naszych dziadków", który dwa lata temu zorganizowała Szkoła Podstawowa nr 1 w Cieszynie. Jego uczestnicy mieli za zadanie m.in. odtworzenie popularnych w regionie gier i zabawek "ery przedkomputerowej". Podczas niedzielnych warsztatów będzie można uszyć mandorę, czyli szmaciankę, a także zrobić inne zabawki, np. mechaniczne
Polecamy:
29.01.2016 (piątek)
21.30 Noc otwartych drzwi w Modelarni Ceramicznej Bogdana Kosaka / Zamkowa 1
Organizator zastrzega sobie możliwość zmian programowych.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny – obowiązują zapisy przez aplikację rejestracyjną
*
29-31.01.2016
Obowiązują zapisy przez aplikację rejestracyjną
APLIKACJA REJESTRACYJNA
dodatkowe informacje na temat noclegów:
Izabela Jarosińska-Nowak
tel. 33 851 08 21 w. 14
ijarosinska@zamekcieszyn.pl
informacje organizacyjne:
Agnieszka Woszczyńska
tel. 33 851 08 21 w. 53
awoszczynska@zamekcieszyn.pl
media:
Beata Mońka
tel. 33 851 08 21 w. 56
bmonka@zamekcieszyn.pl