Bajkowy Świat Designu
Na Zamkowym Wzgórzu, na skwerze w pobliżu Wieży Piastowskiej, pojawiły się tajemnicze znaki. To nie ślady po wizycie kosmicznego statku, a magiczny labirynt, który pokonują mali odkrywcy designu. Z myślą o och święcie Zamek Cieszyn przygotował wystawę "Bajkowy świat designu".
Pierwszy etap zwiedzania polegał na wędrówce labiryntem w poszukiwaniu zagadek dotyczących bajkowych przedmiotów.  - Projektanci są jak czarodzieje, wymyślają takie magiczne formy przedmiotów - tłumaczyła dzieciom Zofia Sobczyńska, projektantka i  kuratorka wystawy podczas wernisażu, który towarzyszył Nocy Muzeów.
Mali poszukiwacze przygód z wielkim entuzjazmem przemierzali labirynt, a następnie zamkowe sale i korytarze, gdzie trzeba było znaleźć rozwiązania zagadek.  A były nimi przedmioty, które powstały z inspiracji bajkami. Tym bardziej, że projektanci lubią się bawić formą i tworzyć zabawne projekty. Odkrywaniem magicznych przedmiotów bawiły się także dzieci, ale i ich rodzice.  I jeżeli ktoś myśli, że ogromny, różowy tron to wymarzone miejsce dla współczesnych małych księżniczek, jest w błędzie. Równie ochoczo zasiadali na nim i pozowali do zdjęć - chłopcy.  Panowie testowali także materace przygotowane dla "Księżniczki na ziarnku grochu", a zainteresowanie dziewczynek wzbudzały współczesne wersje Ondraszkowego  "obuszka".
 - Najbardziej podobały mi się miotły - zdradził czteroletni Dawid, miłośnik przygód Harrego Pottera, który żałował, że nie mógł wypróbować jak się na nich lata. Za to można było przetestować oryginalne dziadki do orzechów, przejść przez szafę, dokleić kropki dalmatyńczykowi  i zajrzeć do  króliczej norki.
 - Wiele osób boi się słowa "design". Mam nadzieję, że nasza wystawa poprzez magiczne, bajkowe nawiązania, zmieni to nastawienie. Przecież projektanci, niczym bajkowi czarodzieje, sprawiają, że nasz świat  jest trochę bardziej kolorowy. Z drugiej strony chcemy pokazać, że projektanci nie żyją gdzieś tam daleko, ale działają tuż obok. Stąd na naszej wystawie znalazły się m.in. lampy śląskiego studia projektowego Kafti - podsumowuje Zofia Sobczyńska.
 Patronat nad wystawą "Bajkowy świat designu" objęli: Elle Decoration, Design Alive i Miasto Dzieci. Można ją oglądać w Zamku Cieszyn do 4 września.