Austrian Design Spirit. Wernisaż
Z czym kojarzą się Austria i Wiedeń? Z walcami, operą, zabytkami, dobrą kawą i czekoladą. Dla niektórych to miejsce wypadów na narty. Na liście tej raczej nie znajdzie się design. Wystawa "Austrian Design Spirit. Twórcze podejście i ekonomiczne aspekty" pokazuje inne, nowoczesne oblicze tego kraju. 

- Wysoka jakość, nowatorskie rozwiązania projektowe i innowacyjne materiały jednym słowem design to jedyna szansa dla firm, by konkurować na globalnym rynku – podkreślał Severin Filek, szef designaustria, która od wielu lat zajmuje się promowaniem designu. Zadanie nie jest proste, bo jak przyznał gość z Austrii, dla wielu jego rodaków design wciąż kojarzy się z tworzeniem drogich i bezużytecznych gadżetów. Prezentowana w Zamku Cieszyn wystawa to przykład solidnej roboty projektantów. Można tu zobaczyć wiele przedmiotów codziennego użytku, dobrze zaprojektowanych i wykonanych.  – Podtytuł tej wystawy brzmi: "Twórcze podejście i ekonomiczne aspekty". Z jednej strony prezentujemy produkty, które są obecne na rynku, z drugiej nieco zwariowane projekty, pokazujące, że austriaccy projektanci mają poczucie humoru – wyjaśniał Severin Filek. 

Na wystawie są także prezentowane książki oraz filmy, pokazujące narzędzia wykorzystywane do projektowania wizualnego. Można też zobaczyć  innowacyjne koncepcje pojazdów i produktów autorstwa studentów Joanneum University of Applied Sciences w Graz. Ich projekty są prezentowane w oryginalny sposób, na materiale wykorzystywanym na ogół do szycia flag lub transparentów.  – Zabiegałam o tą wystawę od dobrych kilku lat i ogromnie się cieszę, że możemy ja gościć w Zamku. Gdzie pokazywać inne oblicze Austrii jak nie w Cieszynie zwanym "małym Wiedniem", a który także od kilku lat promuje design – mówiła na wernisażu Ewa Gołębiowska, dyrektor Zamku Cieszyn. – Bardzo się cieszę z każdej tego typu przedsięwzięcia, które przybliża nam Austrię – stwierdziła Maria Gawlas z cieszyńskiego oddziału Towarzystwa Polsko-Austriackiego.

Wystawę "Austrian Design Spirit. Twórcze podejście i ekonomiczne aspekty" można oglądać w Oranżerii Zamku Cieszyn do 10 czerwca.