Archeologia Fabryki
Zapomniane magazyny i inne zakątki Porcelany Śląskiej stały się inspiracją dla uczestników warsztatów.
Pomysłodawcą i koordynatorem merytorycznym warsztatów produktowych, organizowanych przez Zamek Cieszyn w ramach drugiej edycji projektu Design Silesia, był Bogdan Kosak. Ceramik przez wiele lat pracował w Porcelanie Śląskiej, gdzie kierował modelarnią. Do prowadzenia zajęć zaprosił projektantki: Karinę Marusińską, która podpowiadała, co zrobić z niegdyś używana w fabryce kalką i Monikę Patuszyńską, inspirującą uczestników do twórczego wykorzystywania pozostałych po działalności fabryki form gipsowych. 

Gośćmi warsztatów byli także: Irena i Roman Gatysowie ze Stowarzyszenia Miłośników Śląskiej Porcelany, opowiadający o narodzinach i latach świetności fabryki; Marek Przybył, prezes Porcelany Bogucice, pokazujący, jaki wpływ na wzornictwo i produkcję ma globalizacja; Anna Maga z Muzeum Narodowego w Warszawie, współautorka wystawy "Chcemy być nowocześni. Polski design 1955–1968"; Beata Skawińska z Biblioteki Śląskiej, mówiąca o przestrzeni industrialnej w fotografii; Katarzyna Sobota–Liwoch, archeolożka z Muzeum w Sosnowcu, która przeprowadziła wykopaliska w miejscu wysypiska złomu porcelanowego z lat 30–tych XX wieku. Dokumentacji fotograficznej warsztatów podjął się Jacek Kowalczyk, pasjonat fotografii industrialnej, zafascynowany wieloma pofabrycznymi obiektami z terenu Górnego Śląską.

Na wystawie prezentujemy nie tylko powstałe z inspiracji fabryką obiekty oraz fotografie. Chcemy przybliżyć też materialne świadectwa pokazujące przeszłość tego obiektu. Stąd obecność przedmiotów znalezionych podczas wykopalisk, dokumentów i notatek technologicznych, projektów brył i dekoracji, a nawet blatu stołu, w którego odrapanych warstwach farby kryje sie historia miejsca i związanych z nim ludzi. 

Organizatorzy warsztatów dziękują za pomoc Janinie Matysiewicz, syndyk masy upadłościowej Porcelany Śląskiej.   


Archeologia Fabryki
4 lutego – 11 marca 2012 // Basteja, Zamek
kurator wystawy: Bogdan Kosak


Wydarzenia
  • KWIECIEŃ

    123456789101112131415161718192021222324252627282930