Ta międzynarodowa kampania ma promować świadomy rozwój, aktywną postawę wobec życia i podejmowanie biznesowych inicjatyw. To również święto tych, którzy nie boją się ryzyka i przełamują bariery.
Światowy Tydzień Przedsiębiorczości jest organizowany od 2008 roku, obecnie w 170 krajach. Każdego roku w listopadzie organizacje, instytucje i firmy, którym zależy na rozwijaniu przedsiębiorczości, przygotowują bezpłatne szkolenia, warsztaty, debaty i kampanie promocyjne pomagające zdobyć wiedzę z zakresu zakładania i rozwijania własnej działalności gospodarczej, budowania sieci kontaktów, zakładania start-upów, negocjowania z pracodawcą czy budowania własnej marki.
Do organizacji STP włącza się także Zamek Cieszyn, kierując zaproszenie do udziału w wydarzeniu do osób zainteresowanych własnym rozwojem, bez względu na wiek – uczniów, studentów, menedżerów, nauczycieli, przedsiębiorców oraz tych, którzy poszukują miejsca dla siebie na rynku pracy, czy planują założenie własnej firmy.
PROGRAM:
18 listopada (poniedziałek)
OTWARTE KARTY - WARSZTAT PRAKTYCZNY
sesja pierwsza: 12.00–13.30
miejsce: sala konferencyjna, budynek A
zaproszenie dla: uczniów i nauczycieli klas szkół średnich
sesja druga: 14.00–15.30
miejsce: sala konferencyjna, budynek A
zaproszenie dla: spotkanie zamkniete, skierowane do przedsiebiorców i najemców biur Zamku Cieszyn
prowadzący: Urszula Szwed, Dinksy
opis: Uczestnicy spotkania poznają i zgraja w Otwarte Karty. Jest to nowe narzędzie, które pomaga współpracującym ze sobą ludziom lepiej się dogadywać. Mechanika Otwartych Kart opiera się na przekonaniu, że język, jakim do siebie mówimy, ma wpływ na atmosferę w pracy i naszą efektywność. Karty są pierwszym krokiem, aby zająć się komunikacją w firmie, klasie, organizacji w przyjemny oraz angażujący uczestników sposób. Otwarte Karty wykorzystują autentyczne doświadczenia komunikacyjne ekipy Dinksów. Narzędzie zostało zaprojektowane we współpracy z agencją strategiczno-badawczą Very Human Service pod nadzorem merytorycznym Mireli Pawlikowskiej z Centrum Szkoleń i Rozwoju Osobistego MERITUM w Katowicach.
19 listopada (wtorek)
PRAKTYCZNA LEKCJA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI
godzina: 9.30–11.00
miejsce: sala konferencyjna, budynek B
zaproszenie dla: studentów, młodzieży szkół średnich, nauczycieli, osób zainteresowanych.
prowadzący: Mateusz Maik, Stowarzyszenie Przedsiębiorcy z Wyboru
opis: Dzięki spotkaniu uczestnicy poznają prawdy i mity na temat prowadzenia działalności gospodarczej oraz dowiedzą się jak w bezpieczny i skuteczny sposób zweryfikować swój pomysł na biznes.
INDYWIDUALNE DORADZTWO BIZNESOWE
godzina: 13.30–15.00
miejsce: sala konferencyjna, budynek B
zaproszenie dla: studentów, młodzieży i nauczycieli, osób zainteresowanych
prowadzący: Mateusz Maik, Stowarzyszenie Przedsiębiorcy z Wyboru
opis: Osoby mające pomysł na biznes będą mogły uzyskać wsparcie eksperta przy budowie podstawowych elementów organizacyjnych tworzonej firmy. Natomiast osoby już prowadzące biznes mogą skonsultować z doradcą aktualną sytuację firmy, określić skuteczne metody budowania wizerunku oraz poznać metody pozyskiwania nowych klientów i partnerów biznesowych. Obowiązują zgłoszenia - liczba miejsc jest ograniczona.
20 listopada (środa)
ODPOWIEDZIALNY BIZNES?
godzina: 9.00–12.00
miejsce: sala konferencyjna, budynek B
zaproszenie dla: młodzieży, nauczycieli, studentów, przedsiębiorców, osób zainteresowanych.
prowadzący: Ewa Gołębiowska, Mariola Kluzová, Ewa Troszok
opis: Będziemy dyskutować o tym, w jaki sposób biznes odpowiada na kryzys klimatyczny. Uczestnicy poznają przykłady lokalnych firm i młodych przedsiębiorców, którzy w swojej codziennej aktywności znajdują odpowiedzi na globalne wyzwania.
9.00–9.50 Jutro jest dziś, bo jutro jest za późno | Ewa Gołębiowska Dyrektor Zamku Cieszyn
9.50–10.00 Projekcja filmu Well Done
10.00–10.45 Biznes bez śmieci. Czy to jest możliwe? | Ewa Troszok, Vymen za EKO
10.45–11.30 Czy na herbacie można zarobić? | Mariola Kluzová, Fundacji LAJA
CIESZY NAS MAŁA PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ
godzina: 17.30–19.00
miejsce: sala konferencyjna, budynek A (Oranżeria)
zaproszenie dla: przedsiębiorców (w szczególności prowadzących działalność w Śródmieściu Cieszyna) oraz osoby zainteresowane rozwojem przedsiębiorczości w Cieszynie.
prowadzący: Przemysław Major, Zastępca Burmistrza Miasta Cieszyn
opis: Podczas spotkania zostanie podsumowany projekt "Cieszy nas mała przedsiębiorczość", którego celem było wypracowanie rozwiązań wspierających właścicieli firm działających w Śródmieściu Cieszyna. Uczestnicy spotkania będą mogli dowiedzieć się, jakie korzyści przyniesie przedsiębiorcom wspomniany projekt oraz kiedy i jakie zmiany zostaną wprowadzone w życie. Projekt "Cieszy nas mała przedsiębiorczość" został dofinansowany w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 i w całości koordynowany przez Polska Agencje Rozwoju.
REJESTRACJA
Liczba miejsc jest ograniczona. Obowiązuje rejestracja do 13.11.2019
tel. +48 33 851 08 21 w. 22
przedsiebiorczosc@zamekcieszyn.pl
18-20.11.2019
Zamek Cieszyn