Przedsiębiorcy & radni. Pierwsze spotkanie
Powstanie lista spraw, nad którymi warto się pochylić, stan lokalnej gospodarki ma być monitorowany, a radni i przedsiębiorcy będą pracować nad wspólną propozycją promocji w miastach partnerskich Cieszyna. To tylko kilka pomysłów, jakie narodziły się podczas pierwszego spotkania z cyklu: przedsiębiorcy & radni.  

"Rozmawiać zawsze warto" – wyszli z założenia członkowie Klubu Przedsiębiorcy i zaprosili na jedno z klubowych spotkań cieszyńskich radnych. Obie strony postanowiły, że będą od tej pory spotykały się regularnie. – Wiem, że przedsiębiorcy i samorządowcy  spotykają się w Klubie Przedsiębiorcy od lat, ale nieregularnie. Cieszę się, że zrodził się pomysł, by tego typu spotkania organizować cyklicznie – mówił burmistrz Cieszyna Mieczysław Szczurek, otwierając pierwsze spotkanie z cyklu: "przedsiębiorcy & radni". Na początek postanowiono przyjrzeć się lokalnej gospodarce. Stąd obecność Piotra Volkmera, Starszego Komisarza Skarbowego. Przedstawił on dane na temat liczby osób i podmiotów, które wykazały przychody z działalności gospodarczej w latach 2009-2010 w powiecie cieszyńskim.  Uczestnicy spotkania przyjrzeli się również rejestrowi podmiotów Urzędu Statystycznego w Katowicach. Wszystko po to by sprawdzić ile firm prowadzi działalność na terenie Cieszyna i jak duże są przedsiębiorstwa. Pojawił się postulat, by prowadzić stały monitoring parametrów gospodarki w latach 2009 – 2014 w oparciu o dane pochodzące z Urzędu Skarbowego w Cieszynie, Urzędu Statystycznego w Katowicach oraz Urzędu Miasta Cieszyna.

- Jako rada musimy działać dwutorowo: z jednej strony starać się poprawiać sytuację przedsiębiorstw już działających w naszym mieście, z drugiej stwarzać jak najlepsze warunki dla, tych, którzy dopiero zamierzają założyć firmy – zauważył Bolesław Zemła, przewodniczący Rady Miasta Cieszyna. Dlatego radny Adam Wojtowicz zaproponował sporządzenie listy problemów, które najbardziej utrudniają funkcjonowanie przedsiębiorcom wraz z propozycjami jak je rozwiązać. W zebraniu takich informacji ma pomóc specjalny formularz, który opracuje Anna Kańska-Górniak, koordynator Klubu Przedsiębiorcy. Z kolei przedstawiciele firm zwracali uwagę, że niezwykle pilną sprawą jest dokończenie prac i uchwalenie planu zagospodarowania przestrzennego. Rozmawiano również o promocji lokalnych firm w miastach partnerskich Cieszyna. Halina Bocheńska, wiceprzewodnicząca Rady Miasta, zaproponowała, by członkowie Klubu Przedsiębiorcy przygotowali wspólnie ofertę promocyjną. Z kolei Ewa Gołębiowska, dyrektor Zamku Cieszyn, podsunęła pomysł stworzenia objazdowej wystawy. Temat współpracy z miastami partnerskimi będzie poruszany także na kolejnym, czerwcowym spotkaniu. Swoistym podsumowaniem spotkań będzie sesja Rady Miasta poświęcona przedsiębiorczości, która zaplanowano na wrzesień. To wspólna inicjatywa radnych i Klubu Przedsiębiorcy.