I Transgraniczne Forum Gospodarcze
Jakie znaczenie ma transgraniczna współpraca polskich i czeskich firm? Jak duży potencjał eksportowy ma pogranicze? W jaki sposób samorządy mogą wspierać przedsiębiorców?
To tylko kilka z wielu pytań na jakie odpowiedzi poszukiwali uczestnicy I Transgranicznego Forum Gospodarczego zorganizowanego przez Zamek Cieszyn w Czeskim Cieszynie. – To spotkanie odbywa się w wyjątkowym miejscu, w pobliżu Mostu Wolności, który kiedyś dzielił, a dzisiaj łączy Cieszyn i Czeski Cieszyn – witał gości Mieczysław Szczurek, burmistrz Cieszyna. – Dzisiaj już mało kto pamięta, że nieopodal była granica – wtórował mu Vít Slováček, starosta Czeskiego Cieszyna. Obaj byli honorowymi patronami Forum.  – Zamek przeprowadził się na kilka godzin do KaSS Střelnice, żeby pokazać jak łatwo dostać się na drugą stronę rzeki, jak blisko mamy do siebie – mówiła Ewa Gołębiowska, dyrektor Zamku Cieszyn. To, że granica to już jedynie kreska na mapie, nieobecna w kontaktach międzyludzkich, zauważyła również  Aleksandra Gajewska-Przydryga, Wicemarszałek Województwa Śląskiego. Wyraziła też nadzieję, że wzajemne relacje będą się wzmacniały dzięki m.in. takim przedsięwzięciom na czesko-polsko-słowackim pograniczu jak Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej „Tritia”. 
Trzeba przełamywać bariery
- Niestety nasza współpraca nie zawsze wygląda tak jakbyśmy sobie tego życzyli. Nie spotykamy się, podmioty gospodarcze za mało o sobie wiedzą. Dobrze, żeby takie inicjatywy jak I Transgranicznego Forum Gospodarczego stały się cyklicznymi spotkaniami – zauważyła Anna Olszewska, Konsul Generalny RP w Ostrawie. – Polskie firmy wolą współpracować ze sobą niż z zagranicznymi partnerami. Trzeba przełamywać mentalne bariery, trzeba rozmawiać, nawet jeżeli nie jest to proste ze względu na zaszłości historyczne – dzielił się refleksją Tadeusz Donocik, Prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach. O prawnych aspektach prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce i Republice Czeskiej mówili przedstawiciele Kancelarii Radcy Prawnego "Traktat" Tomasz Szkaradnik. Z kolei Roman Tyrna z firmy Beskid Plus wyliczył przeszkody jakie utrudniają wzajemną współpracę. Zaliczył do nich wahania kursu euro jako czynnika sprawiającego, że prowadzenie interesów na pograniczu jest obwarowane dużym ryzykiem. Z kolei jako duży plus uznał to, że czescy partnerzy są słowni, konkurencyjni i otwarci na negocjacje. A że utrudnieniem bywa brak wystarczającego kapitału, o tym jakie możliwości zyskania wsparcia mają przedsiębiorcy przypomniał Marek Zając, Dyrektor PKO Banku Polskiego Oddziału 1 w Cieszynie, który był Partnerem i Sponsorem Forum.
Rozwój drobnej przedsiębiorczości

Prof. Jerzy Buzek, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, w liście do organizatorów Forum podkreślał, że najważniejszym wyzwaniem Europy jest rozwój drobnej przedsiębiorczości. Co może pomóc małym, najczęściej rodzinnym firmom przetrwać na rynku? Pośrednio dopowiedzi na to pytanie udzielił prof. Andrzej Jacek Blikle, Prezes stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych. Przekonywał, że budowanie dobrych relacji z ludźmi i skuteczna komunikacja to szansa dla tych firm, które być może będą  trochę wolniej się rozwijały, ale dzięki takim fundamentom przetrwają. Nikt nie miał też wątpliwości, że należy wspierać małe firmy, które są kołem napędowym gospodarki. Takiego wsparcia udziela Klub Przedsiębiorcy, który po raz kolejny wręczył Paszporty Przedsiębiorcy. Otrzymali je: Joanna Forystek (Studio Pro Natura),  Marcin Młynek (247 Marcin Młynek), Anna Kabiesz (F.H.U. Kwiaciarnia ANNA), Janusz Mendera, Tomasz Jan Fałat (Strefa Wolności sp. z o.o.), Ewa Zbyrowska (Bar Margarita), Rafał Sakowski (Iris Media), Stanisław Leszek Gwiazda (BHP LESTAR s.c.) oraz Elżbieta Cholewka (Euroinwess). Być może wśród laureatów są firmy, które będą sukcesem współpracowały z partnerami z Republiki Czeskiej. Tym bardziej, że potencjał eksportowy polsko-czeski jest dużo większy niż obecnie wykorzystywany. – Wymiana handlowa między obu krajami sięga 40 mln euro. W Republice Czeskiej działa około 1000 firm z polskim kapitałem, a w Polsce mniej więcej 600 czeskich firm. Żeby współpraca rozwijała się musimy rozbudowywać infrastrukturę drogową i kolejową w pasie przygranicznym – stwierdził Wojciech Pobóg-Pągowski, I radca, kierownik Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Pradze.  który pogratulował także  Czechom awansu do Euro 2012. Wyznał też, że w finale jego marzeń spotkałby się reprezentacje Republiki Czeskiej i Polski.  Na szczęście to mało realny scenariusz, który nie grozi pogorszeniem dobrych polsko-czeskich relacji w innych sferach życia. Żeby te relacje były jeszcze lepsze trzeba spotykać się i rozmawiać – powtarzało wielu uczestników. Pierwszy znaczący krok, jakim było Transgraniczne Forum Gospodarcze, udało się zrobić. Spotkanie zakończył koncert „Cieszyńskie divertimento”. Piosenki m.in. Jaromíra Nohavicy, Renaty Putzlacher i Zbigniewa Siwka zaśpiewali aktorzy Scen Polskiej i Czeskiej Teatru Cieszyńskiego.