7.urodziny Zamku
Historia, rzemiosło, tradycja, współpraca z przemysłem, a z drugiej strony eksperyment: wszystko to będzie obecne na urodzinach. Kolejny raz design zostanie "odczarowany" - pokażemy jego użyteczność w wielu sferach życia i udowodnimy, że peryferie mogą być bardzo inspirujące!
Harmonogram wydarzeń:

3 - 4 lutego /Konferencja /Panel dyskusyjny/ Wernisaże /
3 lutego / Party w Browarze
4 lutego / Dzień otwarty projektu Design Silesia (Pecha Kucha)
5 lutego / Wycieczka do Rezydencji Prezydenta RP w Wiśle (tylko za
wcześniejszą rezerwacją)


Przykro nam bardzo, ale ze względu na ograniczoną liczbę miejsc nie przyjmujemy już zgłoszeń na konferencje, party w Browarze i wycieczkę. Zapraszamy na wystawy, na które wstęp jest wolny!

Wystawy:

Najlepsze Projekty Dyplomowe

3 lutego -15 kwietnia, sala wystawowa, budynek Oranżerii
kurator wystawy: Anna Zabdyrska
 
Wystawa jest związana z corocznym przeglądem najciekawszych dyplomów z wydziałów projektowych, który organizuje kwartalnik projektowy „2+3D”. Po raz drugi przegląd ma charakter międzynarodowy. Do Cieszyna przyjadą prace z Polski, Słowacji, Czech i Węgier. Dla ich autorów wyróżnieniem jest publikacja w magazynach „2+3D” i „Typo”, na stronie internetowej przeglądu oraz prezentacja na wystawie otwieranej podczas urodzin Zamku. Wielu autorom, którzy uczestniczyli we wcześniejszych edycjach, publikacja projektu dyplomowego i pokazanie go na wystawie, ułatwiły nawiązanie pierwszych profesjonalnych kontaktów i start do kariery zawodowej.

Przegląd zorganizowany dzięki pomocy finansowej Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego.PROCES - PROJEKT - PRODUKT. 10 lat PE-P

3-29 lutego, cały Zamek
kurator wystawy: zespół PE-P


Wystawa pokazuje dziesięcioletnie doświadczenia Pracowni Programów Edukacyjnych I Współpracy z Przemysłem, prowadzonej przez prof. Katarzynę Laskowska na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Współpraca w ramach 25 kooperacji z przemysłem przyniosła ponad 140 opracowanych projektów, z których 50 doprowadzono do produkcyjnych prototypów. Wystawa to kolekcja mebli, oświetlenia, uniwersalnego wyposażenia wnętrz oraz dokumentacji procesu projektowego. 6 wdrożonych projektów powstałych w ramach PE-P, prezentowanych na wystawie wraz z kolejnymi 15, stało sie paszportem do profesjonalnej kariery dla młodych projektantów.
Wydział Architektury i Wzornictwa UA w Poznaniu.


Design Faction

3-12 lutego, antresola, budynek Zamku
kurator wystawy: Kasia Jeżowska


łac. fictio – tworzenie, kształtowanie, wymyślanie
łac. factio – czyn, działanie
Wystawa prezentuje dwanaście historii, które badają przestrzeń współistnienia dizajnu i nauki. Projekty spekulują na temat możliwości ludzkiego ciała, zacierając granicę pomiędzy innowacją a krytycznym komentarzem. Przenośne mini-urządzenia, tymczasowe protezy i aktywne implanty są odpowiedzią projektantów na postęp technologiczny. Ich autorzy mącą nasz komfort bycia użytkownikiem, sprawiając, że z niepokojem zaczynamy się zastanawiać czy jest to projektowa fikcja czy kolejny krok w ewolucji technologicznej.
Projekt powstał przy współpracy z British Council.


ZAPROJEKTOWANE DLA PREZYDENCJI

3-29 lutego, mała sala wystawowa, budynek Oranżerii
kurator wystawy: Ela Skrzypek


To okazja, by zobaczyć meble, upominki i publikacje przygotowane na potrzeby polskiego przewodnictwa w Radzie UE. Listę rekomendowanych obiektów stworzyła Elżbieta Skrzypek (kuratorka wystawy). Ich autorami są czołowi polscy projektanci, których Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaprosiło do współpracy w 2010 r. Wyszli oni z założenia, że przedmioty opowiadają o Polsce tak samo wyraziście jak słowa. Minimalizm i funkcjonalność stanowią wspólny mianownik wszystkich projektów, stworzonych z naturalnych, tradycyjnych materiałów, takich jak drewno, porcelana czy krzemień pasiasty. To dizajn nawiązujący do naszej kultury a przy tym interesujący, nowoczesny, czasem zabawny. Pokazuje Polskę jako kraj kreatywnych ludzi, będący młodym sercem Europy.


Nowa tradycja? Rzemiosło i dizajn

3 lutego - 5 marca, sala wystawowa, Zamek
kurator wystawy: Sebastian Woźniak


Tradycyjne rzemiosło jest coraz bardziej cenione w świecie dizajnu. Projektanci coraz chętniej sięgają po dawne techniki i materiały, ale rzemiosło wykorzystują w twórczy sposób, proponując nowe spojrzenie na tradycję. Świat zachwyca się rzemiosłem, my chcemy się zachwycać i chwalić tym, co mamy pod nosem, a czego często nie dostrzegamy. „Nowa tradycja” to spotkanie rzemieślników Śląska Cieszyńskiego – ludzi z pasją pielęgnujących tradycję oraz projektantów, którzy z pasją odkrywają dla nas rzemiosło na nowo. To wystawa prac mistrzów rzemiosła z regionu uzupełniona o obiekty pokazujące, co projektant robi w izbie rzemieślniczej.


Archeologia Fabryki

4 lutego - 4 marca, Basteja, budynek Zamku
kurator wystawy: Bogdan Kosak

Uczestnicy warsztatów w październiku 2011 roku poszukiwali pod okiem profesjonalistów, m.in. ceramika Bogdana Kosaka, inspiracji w niedziałającej już fabryce Porcelany Śląskiej w Katowicach. Być może byli ostatnimi świadkami i użytkownikami miejsca z wygaszonymi piecami i tysiącami gipsowych form. Powstałe obiekty oraz fotografie można będzie można oglądać na wystawie powarsztatowej, którą otwieramy podczas urodzin. Wystawa jest organizowana w ramach drugiej edycji projektu Design Silesia.


Lampy z Corianu®

3-29 lutego, Presso, budynek Oranżerii
kurator wystawy: Ewa i Wojciech Trzcionkowie


Żywa galeria designu Design Alive w klubokawiarni Presso (Oranżeria Zamku Cieszyn) to jedyne miejsce w Polsce, gdzie prezentowana jest stała ekspozycja najlepszego polskiego wzornictwa ostatnich lat. Wystawa stale się zmienia. Z okazji 5. Urodzin galerii i klubokawiarni kolekcja zostanie poszerzona o kolejne ciekawe meble, m.in. niezwykłe lampy, wykonane z Corianu na zlecenie firmy DuPont przez projektantów z Republiki Czeskiej i Polski. Wcześniej pokazywano je tylko na targach w Mediolanie oraz festiwalu designu w Łodzi. Organizatorzy: portal DesignAlive.pl oraz klubokawiarnia Presso.


TYPO PLAKAT

3-12 lutego, Muzeum Drukarstwa

kurator wystawy: Pavel Noga


Codziennie za pośrednictwem najnowocześniejszych technologii docierają do nas ogromne ilości informacji, których nie jesteśmy w stanie w pełni wykorzystać. Oprócz wszystkich sposobów komunikacji cyfrowej i satelitarnej, niepozornie istnieją plakaty – prastare formy przekazywania wiadomości pomiędzy ludźmi. Swój złoty wiek przeżyły przed stu laty, a choć wielu prorokowało im rychły koniec, nie zniknęły, pomimo że muszą o swoje miejsce walczyć z city lightami i programowanymi wyświetlaczami ... Być może zmieniła się ich rola, lecz wciąż potrafią intrygować. Na wystawie pojawią się plakaty autorów z Polski, Czech i Słowacji. Na żadnym z nich nie znajdziemy ilustracji, czy fotografii. Główną rolę odgrywają tylko litery, cyfry i kolory.


Pokój

3–29 lutego 2012 // Oranżeria
 
koordynatorzy wystawy: Maciej Stefański, Piotr Godlewski


Wystawa zorganizowana przez Uczelniane Centrum Przedsiębiorczości przedstawia projekty studentów i absolwentów dwóch wydziałów Architektury Wnętrz i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Projekty są przykładem nowoczesnego myślenia o meblach i ich roli we współczesnych wnętrzach. Stawiają pod znakiem zapytania utarte rozwiązania i próbują na nowo zdefiniować formę mebli codziennego użytku. Jasna, minimalistyczna estetyka, innowacyjna ergonomia i zaskakujące pomysły, to tylko niektóre powody, żeby zobaczyć tę wystawę.


Izba Cieszyńskich Mistrzów

Od 4 lutego 2012 // ul. Stary Targ 2, Cieszyn
 
opiekun wystawy: Jerzy Wałga


Miejsce, w którym spotkała się tradycja z dizajnem. Izba Cieszyńskich Mistrzów to ekspozycja tradycyjnych, ginących rzemiosł Śląska Cieszyńskiego oraz sylwetek i mistrzostwa lokalnych rzemieślników. Śląsk Cieszyński był historycznie (i jest nadal) ośrodkiem, w którym rozwijały się liczne techniki rzemieślnicze, m.in. rusznikarstwo, piernikarstwo, grawerstwo, rymarstwo, hafciarstwo, czy wyrób filigranowej biżuterii. // Izba powstaje przy funkcjonującym warsztacie znanego cieszyńskiego rusznikarza Jerzego Wałgi, a zaprojektowały ją studentki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych: Sabina Knapczyk, Monika Majchrzak, Aleksandra Satława, Katarzyna Małysiak i Magdalena Pawlas pod opieką  Janusza Konaszewskiego.

Będą także fantastyczni goście, dużo dobrych rozmów, ciepłych spotkań, tańce, grzańce.

Ze względów organizacyjnych prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego i przesłanie go faksem na nr: 33 851 08 21 w. 16, e-mailem na adres: info@zamekcieszyn.pl lub dostarczenie osobiście do Informacji Turystycznej do 2 lutego do godz. 10.00.


Jeżeli nie wiecie jak dostać się do Cieszyna, polecamy:

Warszawa Centralna – Zebrzydowice (6.25 – 10.20)
Poznań Główny – Katowice (7.20 – 12.37)
Łodź Kaliska – Katowice (7.18 – 10.56)
Linia Katowice – Cieszyn (http://www.busbrothers.pl)
Linia Kraków – Cieszyn (http://www.comfortbus.eu/)7. Urodziny Zamku Cieszyn 3 - 5 lutego 2012.
Zapraszamy do naszej wspólnej bajki!